дома тагови витамини

Ознака: витамини

Д-р Катерина Василева – Димовска: (Не)соодветна употреба на витамини/суплементи кај децата (втор дел)

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска, специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦  За сооодветната, односно несоодветната примена на одредени витамински суплементи кај децата веќе зборувавме опфаќајки ја групата на липосолубилни витамини каде спаѓаат витамините А, Е и Д....

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки за киселите краставички. Имено, овој вид туршија...

Германските лекари предупредуваат: ВЕГАНСКАТА ИСХРАНА НЕ Е ЗА БЕБИЊА И МАЛИ ДЕЦА

Педијатрите во Германија предупредија дека бебињата и малите деца не треба да се хранат вегански. Детскиот организам е исклучително чувствителен на недостаток на хранливи материи, соопшти Здружението на педијатри и лекари...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали кои се неопходни за развој на здрави...

ТОП ЛЕТНО ОВОШЈЕ ЗА ДЕЦА: Полно е со корисни витамини и добредојдено освежување

Летото е период од годината кој изобилува со овошје во преубави бои, свежина и витамини. Прочитајте кои е најдоброто овошје за децата во летниот период. ЛУБЕНИЦА Таа сигурно е едно од најразладувачките топ...

Храна која го поттикнува растот на децата

Генетиката е таа што влијае на тоа колку ќе биде високо и како ќе биде градено вашето дете. Сепак, важно е да му се обезбеди здрава исхрана која ќе го поддржи...

Кои намирници се поздрави кога се замрзнати

Има храна и намирници за коишто се верува дека се најмалку исто толку здрави кога се купуваат замрзнати, како и свежи, истакнува нутриционистката Ријанон Ламбер. Таа напоменува и дека намирниците ја...

КОЈА ХРАНА МОЖЕ ДА ЈА НАМАЛИ ПОЈАВАТА НА СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Овие намирници се...

Многу мајки сметаат дека стриите на стомакот се траги од едно од најубавите искуства во животот. Важно е да го сакате вашето тело какво што е и да го почитувате, но...

Најважната храна за развој на мозокот на бебето, според педијатрите

Храната што ја јаде вашето бебе во првите две години од животот (и хранливите материи што ги добива за време на бременоста) имаат силен ефект врз неговото здравје и развој. Според...

КОГА МОЖЕ ДЕТЕТО ПРВ ПАТ ДА ПРОБА ЈАГОДИ: Само во еден случај треба да...

Јагодите се едни од најчестите алергени и најчесто педијатрите препорачуваат да не се додаваат во исхраната пред првиот роденден. Но, најновите насоки на Светската здравствена организација укажува дека освен кравјото млеко...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: