дома тагови бебешки развој

Ознака: бебешки развој

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: “Големо“ дете на 24 месеци

На возраст од 24 месеци или две години, играта со други деца е прифатлива, но делењето играчки не е. Во овој период децата не разбираат како е тоа а бидеш некој...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Време е за игра со врсници – 23 месеци

Дете на 23 месеци почнува да покажува интерес за играње со други деца, а особено на оние кои вклучуваат физичка активност како брканица и имитација. Што сега прави? Со 23 месеци, повеќето...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Бесот е карактеристика на 22. месец

Дете со наполнети 22 месеца знае точно што сака да направи и ќе биде многу задоволно ако го постигне саканиот резултат. Допрва ќе учи да управува со своите чувства, што е...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 21. месец е време за имитирање на родителите

Бебе кое има 21 месец сака да прередува работи по свој вкус и своите играчки да ги нареди по негова волја. Ова е време кога дневната ритуна е особено важна. Што сега...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: Незаприлив тркач на 20 месеци

Дете на 20 месеци е вистински мал атлета кое штотуку почнало да ги увидува своите тркачки и скокачки способности. Во овој период децата откриваат и се поголем распон на своите емоции. Што...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ:19 месеци – од бебе до дете

На 19 месеци, вашето бебе веќе ќе почне да ја сфаќа смислата за хумор, но и можноста да се покаже еднакво со родителите. Ова е време кога децата растат и созреваат...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 18. месец е време за скокање и пеење

Бебе на 18 месеци е вистинско мало чудо на говор и движења. Пред него е сосема нов свет кој сака да го зграпчи и со раце и со нозе, а при...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 17 месеци

Бебето на 17 месеци конечно, на олеснување на родителите, може некое време да биде само со своите играчки. Но, на оваа возраст нема да сака така лесно да ги дели своите...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 16. месец е време за првиот бес и лутина

Бебе со 16 месеци ужива во повторувањето, и тоа на се. Ова е исто така време кога од бебето може да се слушнат и првите едноставни зборови. Во овој период тоа...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 15 месеци

Бебе на 15 месеци веќе оди или барем се обидува да ги направи првите самостојни чекори. Ова е време во кое бебето ќе ги открие последиците од своите дела. Што сега прави? Со...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: