дома тагови делта сој

Ознака: делта сој

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Делта сојот не предизвикува тешка форма на КОВИД-19 кај децата во однос...

Делта варијантата не предизвикува потешка форма на КОВИД-19 кај децата во однос на преходните варијанти на коронавирусот, покажува најнова британска студија. На почетокот на оваа година, научниците веќе утврдија дека децата од...

Три нови и важни предупредувања поврзани со Ковид-19 – што треба да знаете

Во Америка има 700.000 смртни случаи од Ковид-19, а за жал тоа не е крај бидејќи и понатаму не демне делта сојот, кој многу полесно се шири, а најмногу може да...

Експерт за заразни болести открива: ПЕТ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА како да не се заразите со...

Што можеме да направиме како поединци за да избегнеме инфекција со Ковид-19? Ендрју Добсон, експерт за заразни болести и професор по еволутивна биологија на Универзитетот Принстон, дава пет совети како да...

Четири групи на луѓе имаат поголема веројатност да добијат долг Ковид

И со зголемувањето на бројот на вакцинирани лица, некои проблеми се уште остануваат нерешени. Еден од тие проблеми е долгиот Ковид, кој погодува еден од пет луѓе кои прележале Ковид-19. Долгиот Ковид...

Коронавирусот дава различни симптоми, но делта сојот се издвојува по еден клучен симптом кај...

Делта сојот се повеќе ги напаѓа децата, а еден симптом се истакнува како доминантен, велат педијатрите. Исто така, се јавува и болка во пределот на челото кај тинејџерите кои веќе имаат проблеми...

Ана Банко, вирусолог: Имунитетот на вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19 опаѓа по шест...

Српскиот вирусолог Ана Банко вели дека истражувањата покажале дека имунитетот на вакцинираните и оние кои прележале коронавирус опаѓа по шест месеци, но и дека нагол пад на бројот на новозаразени започнува...

Ковид-19: Невакцинираните луѓе имаат 11 пати поголема веројатност од смртен исход од болеста

Шефицата на службата за јавно здравје на Израел, Шерон Алрој-Преис, изјави дека повеќето од најтешките пациенти во таа земја кои страдаат од Ковид-19 не се вакцинирани, и дека речиси секој што...

Проф. д-р Златко Тробоњача, имунолог: Ако останеме на делта сојот, до Нова година сè...

Има се повеќе случаи во кои луѓето вакцинирани со две дози добиваат коронавирус, главно без тешки симптоми. Хрватскиот имунолог проф. д-р Златко Тробоњача тврди дека тоа е поради три причини. „Првата е тоа...

ИНТЕРВЈУ СО АСС. Д-Р ИВАНА АРНАУДОВА-ДАНЕВСКА: Родителите на деца со Ковид-19 треба да побараат...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Четвртиот бран на пандемијата, кој се должи пред се, на делта сојот на коронавирусот, не ги поштеди ниту децата, што резултира со зголемување на бројката на хоспитализирани педијатриски пациенти. За...

ЦДЦ ОБЈАВИ: Делта варијантата на коронавирусот не предизвикува потешка болест кај децата

Делта варијантата на коронавирусот не предизвикува потешки случаи на КОВИД-19 кај децата и адолесцентите, во однос на другите варијанти на вирусот, покажале првчните податоци од студијата која во петокот ја објавија...

Најнови вести

ЛЕСНО ЌЕ ПРЕПОЗНАЕТЕ ДЕКА БЕБЕТО Е ПОДГОТВЕНО ЗА ЦВРСТА ХРАНА: 7 јасни знаци дека...

Родителите често на децата им воведуваат цврста храна во периодот помеѓу 4. и 6. месец, што е и препорака на стручњаците. Важно е организмот...

КАКО ДА ГИ ИСЧИСТИТЕ ДЕТСКИТЕ ЦРТЕЖИ ОД МЕБЕЛОТ: Мајка открива трик, а се што...

Малите деца всушност се големи креативци. Хартија и тетратка? Не, тоа не е за нив. Тие многу повеќе сакаат ѕидови и мебел! Да, не е...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиква на начин што бебето ќе ја обожава

Најдобро за подготовка е тиквата да се свари, испече или да се зготви на пареа. Не треба многу да се вари или пече, за...

ДЕТЕТО САКА САМО ДА СЕ ОБЛЕКУВА? ОСТАВЕТЕ ГО: Може да трае како вечност, но...

Дали вашето дете се облекува само или вие му помагате? Можеби сте мислеле дека оваа работа и не е толку важна, но всушност е. Самостојноста...

ХОРМОНИ ВО БРЕМЕНОСТА: Сојузници или непријатели?

Додека дел од бремените жени навистина блескаат во секој поглед, кожата и косата се поубави и поздрави и се чувствуваат одлично, друг дел трудници...

М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, логопед: ДЕТЕТО „ЗБОРУВА“ ОД РАЃАЊЕ

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ-Геческа, лиценциран логопед, магистер по специјална едукација и рехабилитација (оштетување на слухот) ♦♦♦♦♦♦♦  ПЕРЦЕПЦИЈА НА ГОВОРОТ Утврдено е дека новороденчињата веќе дванаесет часа после породувањето своите...

БЕБЕТО НЕ САКА ДА СПИЕ – Состојба која (не мора да) ги фрустрира родителите:...

Родителите стануваат фрустрирани кога нивното бебе не сака да заспие во текот на денот, па еве неколку причини зошто вашето бебе се бори со...

БЕБЕТО СЕ ШТРЕКА ДОДЕКА СПИЕ ИЛИ НЕПРАВИЛНО ДИШИ: Што ги најмногу ги вознемирува родителите...

Тресење (штрекање) на бебето во сон, неправилно дишење и слични ситуации можат да ги вознемират новите родители. Меѓутоа, во повеќето случаи тоа е сосема...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потребно: 1 поголема брокула 1 виолетов кромид Сол Бибер 200мл павлака за готвење Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете...

НЕГА НА БЕБЕТО: Колку крема е доволно за заштита на детската кожа

Во текот на првите недели од животот, се развива и пХ вредноста на кожата која претставува заштита од иритација и дехидрација, па негата во...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа...

Откриен нов ризик фактор за појава на пробивна инфекција на коронавирус: Ново истражување покажува...

Се почесто слушаме за пробивни инфекции на коронавирус - кога целосно вакциниран поединец ќе се зарази со вирусот SARS-COV-2, тоa е познатo како пробивна...

СКРИНИНГ ЗА КОВИД-19: Тестирањето на учениците ќе трае помалку од 1 минута, безболно е...

Во рамки на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид 19 во основните и средни училишта во Република Северна...

Откриено зошто децата во град се поподложни на алергии од децата во село

Најчест тип на алергија се кожните алергии, кои некогаш и не ги забележуваме или барем веднаш не ги забележуваме. Тие не влијаат само на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска чорба

Потребно: 500гр тиква 3-4 моркови 1л бистра супа 50гр масло 1 кромид 2 чешниња лук 1 голем компир 200мл кисела павлака Сол Бибер Подготовка: Загрејте го...
error: