дома тагови имунитет

Ознака: имунитет

Прим. д-р Љиљана Којиќ: Oдбраната од инфекции скоро и да не постои кај предвремено...

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар  ♦♦♦♦♦♦♦ ПЕТ ФАКТИ КОИ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ЗНАЕТЕ ЗА ВАШЕТО ПРЕДВРЕМЕ РОДЕНО БЕБЕ   Што е предвремено родено (предтерминско) бебе? Секое бебе, кое е родено пред навршени 37...

Со мали трикови до силен детски имунитет

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или училипте, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на детето може да бдие загрозен со преголем внес...

Интервју со д-р Мери Иванова–Чулева: Носна секреција, затнато носе, болка во грлото, засипнат глас,...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Ларингитисот претставува воспаление на гркланот, гласилките, а во детската возраст претставува панична епизода, како за детето така и за родителите. Најчеста причина за појавата на ова воспаление се вирусите...

Интервју со д-р Олгица Николовска: Болни деца не треба да се носат во градинки...

Пишува: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk    „Настинките се вообичаена состојба кај малите деца и доенчиња и се навистина непријатно искуство и за бебето и за родителите. Бебето може да има затнат нос, потешкотии при дишење,...

Проф. д-р Катарина Ставриќ: Покачена температура при примање на вакцина е очекувана реакција и...

ПИШУВА: Проф. д-р Катарина Ставриќ педијатар – имунолог  ♦♦♦♦♦♦♦ Имунизацијата претставува вештачко постигнување на имуност, односно обезбедување на заштита против болест. Таа може да биде изведена активно или пасивно: Активната имунизација го поттикнува организмот...

Дали децата кои често се во контакт со нечистотии се поотпорни на болести?

Американски научници во соработка со филипинските научници, спровеле истражување за да откријат дали децата,  кои почесто се во контакт со нечистотија и кои живеат во нехигиенски услови, се поотпорни на болести....

Зошто децата се најчесто болни до третата година

Како и секоја година, студеното време и зимата ја наметнуваат темата за респираторните болести. Познато е дека во просек детето годишно боледува од 8 инфекции на дишните патишта, а оние деца...

Деца и јакнење на имунитетот

Децата се изложени на голем број вируси и бактерии во своето секојдневно опкружување, па така играта со врсниците или престојот во затворени простории може да предизвика зачестена појава и ширење на...

Проф. Бранимир Несторовиќ: Родители, галете ги своите деца, оти тоа е добро за имунитетот

Настинките се всушност најголемиот проблем на децата, вели проф. д-р Бранимир Несторовиќ, најценетиот српски детски пулмолог од Универзитетската детска клиника “Тиршова“ во Белград. Околу 70% од здравствените проблеми кај децата се...

Најнови вести

Како да убедите пребирливо дете да ја изеде храната што му ја сервирате

Храната е важна за развојот на децата од повеќе причини. Покрај очигледната, физичката, важна е и за когнитивниот и емоционалниот развој и раст на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Потребно: 6 јаболки 1 лажица брашно 1 лажица шеќер 1 лажичка цимет 1/4 лажичка сол 1 јајце 1/2 чаша шеќер 1/2 чаша путер 1...

УЧЕЊЕ НА НОКШИР: Разлики помеѓу момчињата и девојчињата

Кога го започнувате процесот на одвикнување од пелени и навикнување на нокшир, можеби се прашувате дали има некаква разлика помеѓу машкото и женското дете...

КОИ ВЕШТИНИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ДЕТЕТО СПОРЕД ВОЗРАСТА: Ова го учи од 2....

Покрај учењето на училишниот материјал, многу е важно децата да ги знаат основните животни вештини кои ги подготвуваат да бидат самостојни, односно оние кои...

Докторите објаснуваат: Можат ли мажите да бидат плодни до крајот на животот и кои...

Американскиот актер Ал Пачино ќе стане татко на 83 години. Тоа е веста која ја пренесоа сите светски медиуми и во која се вели...

ЗНАЦИ ДЕКА ДЕТЕТО НЕМА ЕМПАТИЈА ВО НАЈЛОШИТЕ ГОДИНИ: Доколку вака се однесува за време...

Тинејџерските години проследени со пубертет често се полни со удирање врати, превртување очи, а понекогаш ни се чини дека нашето дете е без емоции,...

ДЕНЕСКА Е МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ДЕТЕТО – 1 ЈУНИ: Децата се семето за нашата...

Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во различни делови на светот како иницијатива за детската благосостојба и права. Овој...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Највкусна мусака со модар патлиџан

Потребно: 500 гр мелено месо (говедско или свинско) 3 компири 2 модри патлиџани 2 домати 2 јајца 1 чаша млеко 1/4 чаша лебни трошки ...

ЕВЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИТЕ: Како да излезете на крај со тврдоглаво дете?

Животот на родителите кои имаат тврдоглаво дете може да биде предизвик: од миење заби, до хранење или спиење, сè ви изгледа како битка во...

ЗОШТО РОДИТЕЛИТЕ ГИ ЛАЖАТ ДЕЦАТА? Дознајте кои се најчестите лаги што им ги кажуваме...

Најголемата лага што сум ја слушнал во животот е токму од моите родители: „Не смееш да лажеш!“ Секако, со тоа мислеа дека јас не...

ЦРЕВНА ВИРОЗА КАЈ ДЕЦАТА: Ако детето повраќа и има чести ретки столици може да...

Со доаѓањето на убавото време и сонце сè почесто излегуваме во природа, а тоа со себе носи и ризик од консумирање неизмиено овошје, расипана...

„ВИТАМИНОТ Д И РЕСПИРАТОРНОТО ЗДРАВЈЕ“: Промовирана новата книга на проф. д-р Татјана Јаќовска и...

Голем број гости, меѓу кои и колеги, пријатели, добронамерници вечерва беа дел од промоцијата на издавачката куќа „Матица македонска“, посветена на најновото пишано стручно...

ЦИЦАЊЕ ПРСТ: Како да се справите со оваа навика на детето?

Многу деца ги цицаат палците, а родителите обично не се замараат со овој факт кога децата се многу мали. Палецот служи како утеха, средство...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со спанаќ и фета сирење

Потребно: 500 гр свеж спанаќ 1 праз 200 гр фета сирење 3 јајца 1/2 чаша млеко Сол и црн пипер 6 листови кора за...

8 ЕМОЦИИ КОИ ДЕТЕТО МОЖЕ ДА ГИ НАСЛЕДИ ОД РОДИТЕЛИТЕ: Ги впива вашите чувства...

Истражувањата покажуваат дека одредени емоции можат да се наследат од родителите.Тоа се нарекува „трансгенерациско епигенетско наследство“ или епигенетика, но и преку различни модели на...
error: