дома тагови имунитет

Ознака: имунитет

Педијатрите советуваат: Изнесете ги децата надвор и кога е студено и кога има снег

Ова се неколку совети за престој на децата надвор во зимските месеци:   Бебето до првата години може и треба да престојува надвор секој ден, најмалку половина час, освен во случај кога...

Пет здрави навики за добар имунитет кај децата

Повеќето родители знаат колку е важно децата ја јадат разновидна и здрава храна. Но, дали сте знаеле дека исхраната е еден од пресудните фактори кој влијае на имунитетот на детето? Освен што...

Типови на имунитет кај децата

Сите многу зборуваат за имунитетот и неговото јакнење, особено во студениот период од годината, кога владеат респираторни вирусни инфекции, на кои децата се особено склони. Децата, како и возрасните, имаат три типа...

Прим. д-р Борислав Гогушевски: Хроничните инфекции на крајниците (повеќе од 4-5 инфекции годишно) се...

ПИШУВА: Прим. д-р Борислав Гогушевски оториноларинголог ♦♦♦♦♦♦♦ Крајниците имаат своја физиолошка функција. Претставуваат заштита на организмот од спуштање на инфекција кон долните дишни патишта, или поедноставно кажано, филтер. Секако, ова се однесува на крајници коишто...

ЕВРОПСКИ ДЕН ЗА РАЦИОНАЛНА УПОТРЕБА НА АНТИБИОТИЦИ (18 НОЕМВРИ) Прим. д-р Љиљана Којиќ: Давање...

Денеска се одбележува 18 ноември – Европски ден за рационална употреба на антибиотици во партнерство со Светската недела за подигање на свеста за рационално користење на антибиотиците на СЗО (18-24 ноември) ПОСТОЈАНОТО,...

Ако детето минува од една во друга инфекција, треба ли родителите да се откажат...

Доколку детето оди од болест во болест, а тоа значи дека е болно почесто од два пати во месецот, можеби на кратко треба да се издвои од колективот и родителите потоа...

ЗАШТИТА ОД ВИРУСИ: Овошје и зеленчук за подобар детски имунитет (2)

Потрудете се детето да внесува многу овошје и зеленчук. Оваа храна ги содржи сите состојки кои можат да ја подобрат отпорноста на организмот. Намирниците богати со бета каротен, како морков, спанаќ, тиква,...

Со кои намирници да го зајакнете имунитетот и да го заштитите детето од вируси

Настинките, кога ќе се појават, бараат одредено време на мирување и санирање, а со оглед на брзината со која живееме, тоа често не ни се дозволува, па периодот на опоравување трае...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Фрапе од малини

Потребно: 1 чаша домашно бадемово млеко 1 лажица мелени бадеми 1 лажица мелени лушпи од кокос Неколку малини или бобинки по избор Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и миксирајте ги...

БАТАТ: Сладок компир за силен имунитет и здравје на бебето

Слаткиот компир – батат е одличен како храна за бебето, бидејќи е полн со хранливи состојки и е со пријатен сладок вкус. Веќе од 6. месец на децата може да се...

Најнови вести

ФАСЦИНАНТНО: Погледнете како се поместуваат органите за време на бременоста

Уф! Ако мислевте дека некој направил разместување на „мебелот“ во вашето тело за време на бременоста, сте биле 100 отсто во право. Оваа неверојатна анимација...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажен киндер пингвин колач

Потребно: 4 јајца 3 лажици какао во прав 1 лажица пченкарен скроб 2 лажички стевиа За полнење: 350 гр свежо сирење 100 мл јогурт ...

ВРЕМЕ Е: Кога детето е подготвено за сопствено креветче?

Откако со месеци или години, спие со вас, било во неговото креветче покрај вашиот брачен кревет или со вас во вашиот кревет, преместувањето на...

САКАТЕ ДА ПОРАСНЕТЕ САМОУВЕРЕНИ, СРЕЌНИ ДЕЦА? Овие четири работи можат да помогнат

Самодовербата и самопочитта се вбројуваат помеѓу најубавите особини што можеме да ги поседуваме. Но, ако не научиме како да бидеме самоуверени на млада возраст,...

ГНОЈНА АНГИНА КАЈ ДЕЦАТА: Најчесто се јавува ненадејно, придружена е со покачена температура и...

Можеби вашето дете е премногу мало за да ви каже дека го боли грлото, но ако се сомневате дека причината за неговото лошо расположение...

12-годишно девојче предава математика на студенти

Дванаесетгодишната Гу стана вирална поради нејзинoто извонредно знаење математика. Решава сложени задачи кои им се даваат на студентите на факултетите. Гу е во основно училиште,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички во сос од јогурт

Потребно: 2 тиквички 2 чешниња лук 1 кромид 1 пиперка 1 лута пиперка 1 чаша грчки јогурт Млад кромид 1 китка копар 100 гр...

ПРВИ ТРИ ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ: Педијатрите откриле која храна е најважна за мозокот на...

Она што децата го јадат, може да влијае на развојот на важни структури и врски во мозокот. За да им помогнат на родителите да...

СПОРЕД СТРУЧЊАЦИТЕ: Знаци дека сте подобар родител отколку што мислите

Повеќето родители даваат се од себе кога станува збор за воспитувањето. Сепак, понекогаш може да се чувствуваме како ништо што правиме да не е...

МЕСЕЧАРЕЊЕ (ОДЕЊЕ ВО СОН) КАЈ ДЕЦАТА: Кога е време да се јавите на лекар?

Одењето во сон е многу честа појава кај децата. Повеќето деца кои одат во сон го прават тоа само повремено и го надминуваат до...

МАМА ДОЗВОЛУВА, НО ТАТО НЕ: Што да правите кога методите на воспитување на вашиот...

Најчеста причина за расправии меѓу родителите е тоа што тие биле различно воспитувани, имаат различни ставови за одредени прашања и сметаат дека единствено таквите...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Пет начини на кои родителите можат да пораснат посреќни деца

Повеќето родители сакаат да одгледаат среќни деца. Меѓутоа, понекогаш можеби не сме сигурни кои навики можат позитивно или негативно да влијаат на менталната благосостојба...

НЕ ГО ТЕШЕТЕ ДЕТЕТО КОГА СЕ ЖАЛИ ДЕКА ВО НЕШТО Е ЛОШО: Самодовербата се...

Кога нашите деца се постари, ние обично ја дефинираме самодовербата како верување во себе, а не следење на толпата. А сепак, кога нашите деца...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна пита со јаболки

Потребно: За тестото: 200 гр брашно 1/2 лажичка сол 2 лажички прашок за печиво 2 јајца 1 лажичка екстракт од ванила 85 гр несолен путер ...

Три вообичаени однесувања на токсичните родители

Токсичните родители често покажуваат недостаток на емпатија и поддршка кон своите деца. Тие исто така може да користат емоционална манипулација или контрола за да...
error: