дома тагови интензивна нега

Ознака: интензивна нега

РОДИВ МОМЧЕ, А НЕ БЕБЕ: Новороденче тешко 6,5 кг стана вирален хит

Како одговор на предизвикот на TikTok „Да видиме кој родил најголемо бебе?“, една мајка го споделила своето искуство на раѓање на бебе од 6,5 кг! „Сакаме да играме игра кој го родил...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја Логар, кој го предводи стручниот совет на...

Израелска студија: Британскиот сој на коронавирус го зголеми бројот на сериозно болни од COVID-19

Израелска студија во која учествувале околу 50.000 невакцинирани лица, кои се заразиле во јануари и февруари годинава, покажува раст од 70 проценти на пациентите кои сериозно се разболеле од болеста COVID-19....

Студија на Кралскиот колеџ во Лондон открива длабока траума меѓу лекарите и медицинските сестри...

Голем дел од лекарите и медицинските сестри биле трауматизирани од работата на одделите за интензивна нега за време на пандемијата на коронавирус во Велика Британија, открива новата студија, со скоро половина...

Ги зголемуваат шансите за преживување: Во Британија пациентите со COVID-19 на интензивна нега од...

Ова е значаен чекор напред за зголемување на преживувањето на пациентите на интензивна нега со COVID-19 Пациентите во единиците за интензивна нега во Обединетото Кралство наскоро би можеле да примаат лекови што...

ГЕРМАНСКИ ГЕНЕТИЧАР СО ПОРАКА ДО СИТЕ АНТИВАКСЕРИ: Ако не сакате вакцина, потпишете се дека...

Германскиот генетичар проф. д-р Волфрам Хен изјави за „Билд“ дека „на антиваксерите не треба да им се дозволи пристап до респиратори доколку се разболат тешко од коронавирус“. Генетичарот од Универзитетот Сарланд и...

КОРОНАВИРУС ДЕН ПО ДЕН: Како напредуваат симптомите на COVID-19 и прогресира болеста

Но, само затоа што пациентот ја напуштил болницата не значи дека неговата борба со COVID-19 е завршена. Имено, некои луѓе кои го надминале COVID-19 велат дека имаат симптоми на коронавирус со...

КОИНФЕКЦИЈА: Може ли истовремено да се разболите од COVID-19 и грип?

Студија од Велика Британија покажа дека лицата со коинфекција на грип и COVID-19 обично имаат полоши исходи. Поточно, тие имале двојно поголем ризик од смрт во споредба со пациентите заразени само...

Генијален вирус, господар на измамата: Зошто COVID-19 е толку опасна закана за нашиот организам?

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ И порано сме се соочувале со вирусни закани, вклучително и пандемии, па светот не згаснувал после секоја нова инфекција или сезона на грип. Па, што...

COVID-19 активира разорна второстепена здравствена криза за жените, децата и адолесцентите: Едно мртвороденче на...

Скоро 2 милиони бебиња се мртвородени секоја година - или по едно на секои 16 секунди - според првите заеднички проценки за мртвородени деца објавени од УНИЦЕФ, Светската здравствена организација (СЗО),...

Најнови вести

Детските кардиолози објаснуваат: Дали се оправдани стравувањата од развој на миокардитис при вакцинирање на...

Веста за потенцијалната врска помеѓу вакцините против Ковид-19 и срцевите заболувања кај помладите луѓе предизвика страв кај некои родители. Детските кардиолози имаат порака за овие...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кокос рафаело коцки

Потребно: 5 јајца 300гр шеќер + 5 лажици 150гр брашно + 5 лажици 150гр кокос + уште малку за наросување ½л млеко + 2...

Кои симптоми на депресија кај детето не смеете да ги “премижите“

На депресијата, или најгалопирачката модерна болест, не се имуни ниту децата. Иако за еден родител е тешко да поверува дека и неговото дете може...

Дали долготрајните симптоми на КОВИД-19 се почести кај жените?

Ново истражување покажало дека околу 75 проценти од пациентите кои се жалеле на долготрајни симптоми на КОВИД-19, биле жени, што укажува на врската помеѓу...

М-р Нермин Теловска: Кога и дали е потребна посета на логопед?

ПИШУВА: М-р Нермин Теловска, магистер по логопедија, клинички специјалист за дисфлуентни нарушувања на говорот и специјалист за психо-моторна реедукација и релаксација ЈЗУ Завод за рехабилитација на слух,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочна брокула што ја обожаваат и децата

Потребно: 500гр брокула ¼ л млеко 200гр рендан чедар (или друг кашкавал по желба) 4 лажици путер Подготовка: Брокулата разделете ја нејзини мали гранчиња и...

ОПАСНОСТ ОД ПРЕЈАДУВАЊЕ ВО БРЕМЕНОСТА: Зошто трудница не смее да јаде за двајца

Вообичаена претпоставка е дека жените за време на бременоста треба да јадат за двајца, но лекарите предупредуваат дека тоа може да доведе до гестациски...

Зошто кај младите мажи до 24 години се јавува воспаление на срцевиот мускул по...

Како што објави Центарот за контрола и превенција на болести на САД (CDC), тие и други здравствени регулатори го истражуваат прашањето за воспаленијата на...

Истражување: Дебелината го зголемува ризикот од пост-Ковид синдром

Во новата студија учествувале 2.800 пациенти кои биле следени повеќе од 6 месеци по заразувањето со коронавирусот, а резултатите се објавени во стручното списание...

КОЈА Е НАЈДОБРА: Британците ја испитуваат ефикасноста на третата доза на вакцината против Ковид-19

Во студијата се опфатени 180 волонтери постари од 30 години, кои веќе примиле две дози од вакцината против Ковид-19. Третата ќе ја добијат 10-12...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ем здраво ем брзо – Мафини од јаболка и круша

ПОТРЕБНО Е: 200 мл млеко 2 средни јајца 100 мл масло 100 гр кафеав шеќер 300 гр брашно Чајна лажичка мелен цимет 2 јаболка ...

Дали вашата ќерка се однесува како мала „шефица“? Еве 7 причини зошто е тоа...

Малите „шефици“ веруваат во себе и нема да дозволат мислењата на другите да влијаат на нивната самодоверба. Нивната силна доминација им овозможува никогаш да...

Средствата за дезинфекција може да остават и лоши последици на здравјето – знаете ли...

Да, сите ги имаме низ цела куќа, канцеларија, автомобил, чанта. Но, постои голема шанса рацете да ви се суви и испукани. Овие средства, за...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ,...

Главоболка? Воспалено грло? Обрнeте внимание на новите најчести симптоми на КОВИД-19

Луѓето со Ковид-19 сега пријавуваат главоболка и болка во грлото како најчести симптоми на болеста Истражувачите сметаат дека индискиот сој може да е...
error: