дома тагови пандемија

Ознака: пандемија

Научниците со совет до оние кои прележале COVID-19: „Тренирајте го мирисот“ за побрзо да...

Ваквиот тренинг може да помогне во поправка заснована на невропластичност - способност на мозокот да се реорганизира за да ја компензира промената или повредата Ако сте искусиле изобличување на мирисот после COVID-19,...

Проф. д-р Ана Глигиќ: Вакцината против COVID-19 дава краткотраен имунитет до две години, но...

Сите фармацевтски компании кои влегоа во трката за производство на вакцината ги прават вакцините така што „носителите“ на вакцината се безопасни аденовируси во кои е вградено парче РНК од коронавирус, кој...

КОЛКУ ДОЛГО ДЕЛУВА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОВИД-19? Дали ќе штити и од пренесување на вирусот...

Фармацевтските компании објавуваат ветувачки резултати од испитувањата на своите кадидати за вакцина против КОВИД-19. Вестите звучат оптимистички: кандидатите наводно нудат 90% заштита од КОВИД-19, некои најмалку 70%... Сите надежи се насочени...

Д-р Надица Божиновска: Луѓето со дијабетес имаат поголеми шанси за развој на потешка клиничка...

ПИШУВА: Д-Р НАДИЦА БОЖИНОВСКА специјалист по ендокринологија ♦♦♦♦♦♦♦   Дијабетес мелитус, или меѓу народот познат и како шеќерна болест, претставува една од најголемите медицински загатки и воедно еден од најголемите здравствени предизвици на 21-от век. Верувам...

Проф. д-р Игор Спироски: Средната висина на децата од Македонија се зголемила во последниве...

ПИШУВА: Проф. д-р Игор Спироски Началник на Одделение за исхрана Институт за јавно здравје Медицински факултет при УКИМ ♦♦♦♦♦♦♦ Меѓународниот тим на автори, од кој имав чест и самиот да бидам дел, предупредува дека високите разлики во...

Дали тестот за COVID-19 го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Може ли да се заразите преку сетот за тестирање на коронавирус? Дали брисот од нос ќе го оштети вашиот мозок? Ако само дишете на стапчето за тестирање, дали ќе бидете позитивни?...

Анализа: Кое е најдобро, а кое најлошо време за посета на продавници и одење...

Бројот на нови случаи на COVID-19 е во пораст ширум светот, па затоа се препорачува да се избегнуваат гужви за да се заштити сопственото здравје, но и оние околу вас. Гугл...

Кога е време да ја замените вашата памучна маска со нова?

Маските станаа моден додаток заради пандемијата на коронавирус. Многу од нас ја имаат во различни форми и дезени, а кога станува збор за удобноста, луѓето генерално се согласуваат дека најмногу им...

COVID-19: Како изгледа учеството во клиничко испитување на вакцина? Исповед на новинарката на АФП...

Идејата да преземам нешто што ќе помогне да се стави под контрола оваа смртоносна медицинска опасност ми нудеше некаков внатрешен мир. Пријателите и семејството ми помогнаа да ја прифатам претпоставката дека...

Влијание на COVID-19 пандемијата: Некои деца заборавиле да користат прибор за јадење, други им...

Меѓу постарите деца, некои назадувале во математика, се бореле со писменоста и концентрацијата или ја изгубиле физичката подготвеност, се вели во извештајот. Други покажале знаци на ментално пореметување. Пријавени се повеќе...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави новогодишни колачиња

Потребно: 300гр оризово брашно 2 јајца 100гр стопен путер 2 лажици мед 1 прашок за печиво 100гр замрзнати вишни Подготовка: Изматете ги јајцата, додадете го...

Децата родени со царски рез се изложени на поголем ризик од инфекции

Според резултати од нова студија, децата родени со царски рез може да бидат изложени на поголем риизк од хоспитализација поради инфекции во првите години...

Хроничната бубрежна болест е најголем ризик фактор за болничко лекување на пациентите со КОВИД-19

Ново истражување покажало дека хроничната бубрежна болест е водечки ризик фактор за згрижување во болница поради КОВИД-19. Студијата утврдила дека пациентите со КОВИД-19 со...

Упатство за вакцини против коронавирус за деца и родители: Дали треба да се вакцинираат...

Британскиот секретар за здравство Мет Хенкок изјави дека вакцината нема да биде задолжителна за децата и дека нејзиното примање ќе биде доброволно Велика Британија ќе...

Вакцината против COVID-19 пристигна во Велика Британија

Вакцината против коронавирус пристигна денеска во Велика Британија, објавија британските медиуми. Првичните дози на вакцината беа транспортирани директно од фабриката на „Фајзер“ во Белгија, а...

COVID-19: Радиолог открива што значи бело, а што црно на СНИМКАТА НА БЕЛИ ДРОБОВИ

„Црните бели дробови на снимката се добар знак бидејќи она што е црно е всушност воздух, а ако гледаме воздух, тоа значи дека имаме...

Проф. д-р Никола Пановски: ВИРУСИТЕ ЌЕ МОРА ДА СЕ НАПЛАТАТ – Догодина најголем проблем...

„Нема многу искуство за вакцините што ќе се случи ако човек што бил позитивен ја прими вакцината. Догодина најголем проблем ќе се случи со...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печурки на највкусен начин

Потребно: 500гр свежи шампињони 2 главици кромид 100гр сува сланина 2 лажици масло 2 чешниња лук 10 кришки леб 250мл млеко 200мл кисела павлака ...

Нивото на стрес кај мајката за време на бременоста може да го обликува мозокот...

Мозокот на новороденчето може да го обликува нивото на стрес што неговата мајка го доживува за време на бременоста, открило ново истражување. Имено, се...

КОВИД-19: Кога треба да носите маска и дома

Луѓето би требало да носат маска и дома за да спречат инфекција со новиот коронавирус кога им доаѓаат посетители однадвор и не се во...

Научниците со совет до оние кои прележале COVID-19: „Тренирајте го мирисот“ за побрзо да...

Ваквиот тренинг може да помогне во поправка заснована на невропластичност - способност на мозокот да се реорганизира за да ја компензира промената или повредата Ако...

М-р Ивана Урдаревиќ: За лице со оштетен слух е многу потешко да се контролира...

ПИШУВА: М-Р ИВАНА УРДАРЕВИЌ лиценциран логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦  Како оштетувањето на слухот влијае во секојдневниот живот Л ицето на кое му е дијагностицирано оштетување на слухот, ретко...

Проф. д-р Ана Глигиќ: Вакцината против COVID-19 дава краткотраен имунитет до две години, но...

Сите фармацевтски компании кои влегоа во трката за производство на вакцината ги прават вакцините така што „носителите“ на вакцината се безопасни аденовируси во кои...

Како да разговарате со децата за земјотреси и други катастрофи

Прифатете ги и почитувајте ги нивните чувства и стравови. Не ги отфрлајте како безначајни или смешни. Покажете му на детето дека разбирате зошто се...

Проф. д-р Дејан Докиќ: ВИРУСОТ Е МНОГУ ПОДМОЛЕН – Ретко некој се спасува од...

Болните од Ковид-19 треба да пијат многу течности и да земаат витаминска терапија. „Ц витамин, но претпазливо, затоа што може да ги оштети бубрезите....
error: