дома тагови пандемија

Ознака: пандемија

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните лица ќе поминат подобро. „Омикрон има извонредна способност...

ПОВЕЌЕ ВРЕМЕ ВО ЗАТВОРЕНО: Офталмолозите очекуваат повеќе кратковидни деца поради пандемијата

Германските офталмолози очекуваат дека поради пандемијата ќе се зголеми бројот на кратковидни деца бидејќи наместо на отворено повеќе време минуваат дома пред екрани, мобилни телефони и таблети. “Може да се очекува дека...

Д-р Љиљана Којиќ: Дали новата варијанта омикрон е поголем ризик за доенчињата и малите...

ПИШУВА: Д-р Љиљана Којиќ специјалист педијатар   Токму во времето кога вашето семејство ги прославува новогодишните и божиќните празници, сте слушнале вести за нова варијанта на пандемијата Ковид-19. Варијантата омикрон е во пораст низ целиот свет, а неодамна...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка од порано. Нешто се промени во врска со...

Интервју со доц. д-р Илир Хасани: Доверената организација на SPINE EXPERT GROUP MEETING 2021...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Ковид пандемијата освен што ни го одложи минатогодишниот состанок, исто така и придонесе многу промени и во пристапот на луѓето кон собири, вклучувајќи ги и стручните. Повозрасните се двоумат да...

ОМИКРОН: Обезбедуваат ли две дози вакцина против Ковид-19 доволна заштита од новата варијанта на...

Појавата на нова варијанта на коронавирусот веднаш ја доведе во прашање ефикасноста на заштитата на постоечките вакцини. Но, што значи ова за оние кои се комплетно вакцинирани (со две дози)? Сите достапни...

ПОВЕЛЕТЕ, УВЕРЕТЕ СЕ САМИ! Руските доктори со отворено писмо до познатите личности-антиваксери: Дојдете да...

Водечките руски лекари ги поканија познатите личности и политичари со антиваксерски ставови да ги посетат Ковид црвените зони во болниците и самите да се уверат во драматичните ефекти од пандемијата. „Живееме во...

3. РОДЕНДЕН НА ПЕДИЈАТАР.МК: Драги наши почитувани читатели и ценети стручни соработници – Ви...

„Детето секогаш може да го научи возрасниот три работи: да биде среќен без причина, да биде секогаш зафатен со нешто и да знае како со сета сила да го бара она...

Интервју со Драги Змијанац, прв човек на „Меѓаши“, во пресрет на Светскиот ден на...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   „Секое трето дете во државата живее во сиромаштија, а се проценува дека дополнителни 16 000 деца ќе паднат под прагот на сиромаштија поради кризата од пандемијата со Ковид-19“, алармантни податоци...

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА БОЛНИ ДЕЦА: Симптомите на Ковид-19 кај децата се неспецифични, родителите...

Симптомите на Ковид-19 кај децата до шест години се обично благи или воопшто ги нема, додека кај постарите деца и адолесцентите клиничката слика може да биде потешка, а често се јавува...

Најнови вести

5 НАВИКИ НА РОДИТЕЛИ НА СРЕЌНИ ДЕЦА:  Си играат надвор, секогаш се тука да...

Како да растете среќно дете? Стручњаците велат дека среќно дете е она кое знае дека е сакано, безбедно, кое на примери од мало учи...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската...

Паниката и стравот на родителите може да ги парализира децата во секој дел од...

Словенечкиот клинички психолог Александер Задел истакнува два екстрема во родителството: родители со очекувања кои многу бараат и претерано заштитнички настроени родители кои долгорочно претставуваат...

Пронајден ген што го дуплира ризикот од тежок КОВИД-19

Со оглед на тоа дека неодлучноста во поглед на вакцинацијата е главниот ризик фактор за високата стапка на смртност од коронавирус во средна и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби зеленчукова кашичка

Потребно: 2 моркова 1 компир 10 зрна грашок 1 гранче магдонос Подготовка: Морковите и компирот се лупат, се мијат и ставаат да се варат заедно...

РУСКИ ПЕДИЈАТАР СОВЕТУВА: Ако детето почне да кашла штом излезе надвор, една работа никако...

“Ако детето има влажна кашлица кога ќе излезе надвор, додека оди, а не кашлало дома, тогаш тоа е добар знак кој укажува дека детето...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Лицата заразени со омикрон имале за 50% помала веројатно дека ќе бидат хоспитализирани, околу 75% помала веројатност дека ќе им треба интензивна нега и...

МЕГАИНТЕРВЈУ. М-р д-р Ангелчо Андоновски: Дури ни вакцинираните, ниту најсилните, ниту најздравите не се...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Д-р Андоновски, се наоѓаме во постновогодишен период во кој ги „собираме“ плодовите од опуштеното (пред) новогодишно прославување. Бројката на заразени со SARS-CoV-2 секојдневно...

Кои сигнали во однесувањето на детето треба сериозно да ве загрижат

За време на првата година од животот доаѓа до развој на свеста, и таа е клучна. Знаците кои претставуаат оправдана причина за загриженост, може...

СТУДИЈА: Немањето симптоми кај заразените со омикрон го објаснува неговото ширење

Студии, од кои едната е спроведена минатиот месец кога инфекциите со омикрон биле во пораст во Јужна Африка, а друга која во исто време...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз детски мафини

Потребно: 100гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 1 јајце 1 банана 1 круша 1 лажица маслиново масло Малку цимет 1 супена лажица млеко Подготовка:...

ПЕДИЈАТРИТЕ АЛАРМИРААТ: Поради ширење на омикрон посебно се чувствителни децата до 4 години

Здружението на педијатри на Србија предупреди дека, поради ширење на омикрон варијантатат на коронавирусот, е извесен голем пораст на бројот на заразени и хоспитализирани...

Како треба да изгледа здрав и идеален појадок на секое дете

Според проф. Тања Крал добар појадок за раст и развој на децата е оној кој вклучува храна богата со протеини, како што се јајцата....

Идејата за намерна инфекција се шири како шумски пожар: ЗОШТО НЕ ТРЕБА НАМЕРНО ДА...

Ако сте ги примиле сите дози од вакцината против Ковид-19, зошто едноставно намерно не би се заразиле со омикрон варијантата на коронавирус како би...

Водечки имунолог: Сите ќе бидат изложени на омикрон, но вакцинираните ќе поминат подобро

Водечкиот американски имунолог д-р Ентони Фаучи предупреди на брзото ширење на варијантата омикрон, наведувајќи дека сите ќе бидат изложени на вирусот, но дека вакцинираните...
error: