дома тагови пандемија

Ознака: пандемија

Клиниката за нефрологија со препораки за пациенти со бубрежни заболувања, пациенти на дијализа и...

Коронавирус инфекцијата може да претставува сериозна закана за пациентите со бубрежни заболувања, особено за пациентите кои се на дијализа или се со трансплантиран бубрег ♦♦♦♦♦♦♦ За таа цел од Универзитетската клиника за нефрологија...

Aнтиваксери, дали сте подготвени да примите вакцина против COVID-19?

Извор: Ројтерс   Мајка на три деца, Американка, е долгогодишна членка на антиваксерските онлајн групи - мала, но гласна глобална заедница која верува дека вакцините се опасни и одбиваат да се имунизираат себеси...

Застрашувачка симулација ги открива опасностите за време на пандемијата на коронавирус: Два метри дистанца...

Нова видеосимулација покажува дека сегашните упатства за социјална дистанца можеби и не се доволни за да ги задржат џогерите безбедни за време на пандемијата на коронавирус. Видеото, создадено од симулациската технолошка компанија...

Што стравот од коронавирусот може да предизвика кај децата

Додека сите досегашни податоци укажуваат дека кај поголемиот процент од децата, коронавирусот предизвикува релативно благи симптоми, психолошките последици кои пандемијата со КОВИД-19 може да остави кај најмладите во вид на анксиозност,...

МЗ СО КАРДИОЛОШКИ ПРЕПОРАКИ: Срцевите болни ТРЕБА да бидат свесни дека срцевите заболувања го...

Срцевите заболувања го зголемуваат ризикот при пандемија на КОВИД 19 и токму навремените информации и препораките се силно оружје за срцевите болни, кои треба да се запознаени дека имаат зголемен ризик...

По смртта на родилката од Куманово се поставува прашањето: Што знаеме, а што не...

♦♦♦♦♦♦♦ Случајот на 27-годишната родилка, позитивна на Ковид-19 од Куманово, која денеска почина на Инфективната клиника, каде беше префрлена на 31 март поради влошена клиничка слика и отежнато дишење, го отвора прашањето:...

Како оваа 99-годишна прабабичка го победи коронавирусот: Тајната е во сендвичите со мармалад и…

Надеж во време на криза – пандемија на коронавирус – време кога е особено битно да се пласираат позитивни вести. Една од нив е сторијата на 99-годишната Рита Рејнолдс, за која...

Исхрана на бебето за време на пандемија со коронавирус: Совети за мајки кои користат...

Со оглед дека постои можност бактерии и вируси случајно да дојдат до шишето за време на подготовката на млеко, од големо значење е родителите во време на пандемијата со коронавирус дополнително...

Може ли кучињата да го намирисаат Covid-19: Британија почнува со нивна обука

Во Британија е во тек кампања за прибирање средства за обука на кучиња, кои би требало да го научат мирисот на „Ковид-19“ и да одиграат клучна улога во запирањето на ширењето...

Слаѓана Трајкова: Пандемијата ги погодува и помалите деца – Од родителите се бара да...

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, мастер логопед „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Во периодот владее атмосфера во која децата кои претходно оделе во градинка, оделе во посета на своите баба и дедo...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: