дома тагови телесна температура

Ознака: телесна температура

ДЕЦАТА НЕ СЕ МАЛИ ВОЗРАСНИ: Топлотниот бран посилно ги погодува – еве како да...

Како што растат температурите, стануваме се посвесни дека мора да внимаваме на нашето здравје, а на тоа не предупредува сопственото тело секогаш кога ќе помислиме дека „тие топлотни бранови не се...

Едногодишно дете во Србија престанало да дише поради фебрилни конвулзии, го спасил случаен минувач:...

Цела Србија (и регионот) зборува за Марко Драгичевиќ и неговиот херојски потег. Имено, тој му го спасил животот на едногодишното момче кое со својата мајка се возело во автомобил во Обреновац....

ШОК НА ОРГАНИЗМОТ: Шест начини на кои високите температури влијаат на човечкото тело

Претерано високите температури можат да го оштетат секој дел од човечкото тело, а во екстремни случаи може да доведат до мозочен и срцев удар, како и до рак. Кожа Изгорениците на кожата настануваат...

ЗАКЛУЧЕНИ ДЕЦА ВО ПРЕГРЕАНИ АВТОМОБИЛИ: Возилото делува како стаклена градина и се загрева многу...

Смртта на 3-годишното момче, кое пред неколку дена беше пронајдено без знаци на живот, откако било оставено во прегреан автомобил, ја нагласува опасноста од оставање на детето само во возило додека...

ТЕЛЕСНА ТЕМПЕРАТУРА ВО РАНА БРЕМЕНОСТ: Што се смета за нормална вредност, а кога е...

Која телесна температура во раната бременост се смета за нормална? Треската кај идните мајки може да предизвика спонтан абортус, така што е важно да се знае кога и на кој начин...

Дали е корисно мерењето температура во детекција на коронавирусот?

Температурата е еден од очигледните сигнали за инфекција со коронавирус. Кај повеќе од 50% од ковид-позитивните случаеви, лицето развива треска или покачена телесна температура во иницијалната фаза, што ја олеснува дететкцијата...

КАКО ПРОТИВ ТОПЛОТНИОТ БРАН: Туширајте се со студена вода повеќе пати во текот на...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ ПРИ ТОПЛО ВРЕМЕ? За време на најтоплиот период во денот (од 10 до 17ч.) избегнувајте напорни физички активности, вклучувајќи и спорт и рекреативни активности. Неопходните работи завршувајте...

Спреј наместо игла: Русите ќе ги вакцинираат децата против коронавирус преку спреј за нос

Русија тестираше аеросолна форма на својата вакцина против КОВИД-19, која е погодна за деца на возраст од 8 до 12 години, а новиот производ, во форма на спреј за нос, планира...

7 безопасни појави кај бебињата кои ги вознемируваат мајките

Бебињата се прекрасни мали суштетства на кои им треба целосно внимание и грижа, но некои појави понекогаш ги загрижуваат новите родители, иако се сосема вообичаени. СЕ ГРЧАМ Да, навистина тоа може да...

Прим. д-р Соња Петровска: Треска и висока температура кај новороденчиња и доенчиња се знак...

ПИШУВА: Прим. д-р Соња Петровска педијатар-пулмоалерголог ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦   Треска е температура повисока од 38,5° C. Обично тоа е знак на инфекција. Треска и висока температура кај новороденчиња и доенчиња се знак...

Најнови вести

ПРЕД ДА ИЗБЕРЕТЕ НАТПРЕВАРУВАЧКИ СПОРТ: Не го пропуштајте овој преглед, тој може да го...

Фактот дека ненадејниот срцев застој е водечка причина за смрт кај младите спортисти изгледа нелогично и го поставува очигледното прашање: Зошто најмладите, најспремните и...

4 совети кои би можеле да помогнат детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители. Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои...

ТРАДИЦИОНАЛНИТЕ НАЧИНИ НА УЧЕЊЕ ПОДОБРИ ОД КОМПЈУТЕРИТЕ: Шведска ги враќа книгите и вежбањето ракопис...

Малите Швеѓани во училиштата повторно ќе читаат повеќе книги, ќе читаат тивко и ќе вежбаат ракопис, а помалку ќе работат на таблети и ќе...

МОЈАТА ЌЕРКА ОДБИВА ДА ПИШУВА ДОМАШНИ ЗАДАЧИ, ЈА ТЕРАВ ДА СЕДИ ДО ДОЦНА НАД...

„Мојата ќерка е второ одделение, а еден од најголемите предизвици во моментов е тоа што не сака да си ги пишува домашните задачи. Ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Банана мафини со чоколадо

Потребно: 2 големи банани 1/2 чаша путер од кикирики 2 јајца 2 лажици јаворов сируп или мед 2/3 чаша бадемово млеко 1 лажичка екстракт...

Еве во која земја родителите најмалку се грижат нивните деца да имаат добри манири

Да имате добро воспитани деца често е една од ставките на списокот со желби на родителите. Но, не сите мислат дека тоа е една...

РЕГУЛИРАЊЕТО НА ЕМОЦИИТЕ НЕ Е ВООПШТО ЛЕСНО: Што да направите кога детето ќе ве...

Децата ни поттикнуваат болки од најскриените места и ги извлекуваат на површина речиси секојдневно. Обично кога се чувствуваме вознемирени поради нешто што детето го...

Мајка открива рани симптоми кои довеле до дијагноза на аутизам на нејзината ќерка

Како што пишува клиниката „Мајо“, аутизмот е невроразвојно нарушување кое се јавува во раното детство и трае цел живот. Нарушувањето од аутистичен спектар е...

Девет едноставни начини да го смирите детето без користење на мали екрани

Тантрумите, односно детските изливи на бес, можат да бидат исклучително предизвикувачки. Како за децата, така и за родителите. Во овие ситуации, некои родители посегнуваат...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го...

Која грешка родителите најчесто ја прават кога им поставуваат граници на децата

Поставувањето граници е многу важно во воспитувањето на детето, а со тоа се согласува и клиничкиот психолог Беки Кенеди. Таа вели дека постои една...

Пет најчести причини за губење на апетитот кај децата

Губењето на апетитот кај децата може да ги загрижи повеќето родители. Меѓутоа, тоа е доста честа појава, особено кога станува збор за деца на...

ЗАШТИТЕТЕ ГИ ДЕЦАТА СЕГА: Честата пневмонија или бронхитис пред седумгодишна возраст го зголемува ризикот...

Децата кои имаат редовни белодробни инфекции се изложени на поголем ризик од слип апнеја во подоцнежниот живот, покажува една студија. Децата чии родители пушат или...

СПОРЕД ПСИХОЛОЗИТЕ: Најголемата грешка што родителите ја прават при одвикнување од пелени

Многу родители знаат како да се соочат со притисоците на околината кога станува збор за одвикнување на детето од пелени. Имајќи предвид дека не...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пекарски компир со сланина

Потребно:  1 кг компири 250 гр сланина 150 гр тврдо сирење 200 мл млеко 200 мл вода 50 мл масло Подготовка: Компирите исечкајте ги на...
error: