дома тагови тестови

Ознака: тестови

РЕДОК ФЕНОМЕН: Близнаци може да предизвикаат лажно негативен резултат на тест за бременост

Кој и да се обидува да зачне дете веројатно е запознаен со домашните тестови за бременост. Во 99 проценти од времето, овие едноставни тестови на урина се неверојатно точни. Сепак, доколку се работи за повеќеплодна бременост...

СТУДИЈА: Домашните тестови за Ковид-19 се најпрецизни четвртиот ден по појавата на симптомите

Според студијата објавена во списанието „Clinical Infectious Diseases“, најдобро време за тестирање за Ковид-19 со домашен тест е четвртиот ден од почетокот на симптомите. Истражувачите набљудувале скоро 350 луѓе и откриле дека...

Свирењето на инструмент како дете води кон подобра ментална острина во староста, открива студија

Свирењето на музички инструмент како дете може да ги подобри вештините за размислување во подоцнежниот живот. Истражувачите погледнале повеќе од 400 постари луѓе, од кои околу 40 отсто свиреле на музички инструмент...

НОВА СТУДИЈА НА КЕМБРИЏ: Децата со ова хоби имаат подобро ментално здравје

Децата кои од задоволство читаат 12 часа неделно постигнуваат подобри резултати на когнитивните тестови и имаат подобро ментално здравје, покажа истражувањето објавено во списанието Psychological Medicine. Истражувачите од Универзитетот Кембриџ и Универзитетот...

КОРОНАВИРУСОТ Е СОВРШЕНА БУРА ЗА СРЦЕТО: Лекарите објаснуваат зошто треба да внимавате на скокови...

Компликациите од Ковид се многубројни и за жал тешки во повеќето случаи. По повеќе од две години од почетокот на пандемијата, почнавме да го нормализираме носењето маски, да ги чуваме рацете...

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА АНТИТЕЛА? Еве зошто стручњаците предупредуваат да бидете внимателни

Медицинската струка сепак советува на претпазливост бидејќи овие тестови на антитела често се користат за лицето да одлучи дали треба или не да се вакцинита, врз основа на добиениот резултат. Тестот...

ХРАНАТА ВЛИЈАЕ ВРЗ МЕНТАЛНОТО ЗДРАВЈЕ НА ДЕЦАТА: Колку е поздрава храната, толку се децата...

Менталното здравје на детето е силно поврзано со видот на храната што ја консумира на дневна основа, според студијата која ја истражува важната улога на здравата исхрана од првите години од...

ПРОВЕРКА НА НИВОТО НА АНТИТЕЛА КОН SARS-COV-2: Опаѓањето на антителата не ја кажува целата...

Со оглед на се почестите информации дека нивото на антитела може да почне да опаѓа шест месеци по вакцинацијата против коронавирус, луѓето ширум светот се повеќе прават тестови за да го...

Инфекцијата со коронавирус е трипати помала меѓу вакцинираните, тврдат британските научници

Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на Ковид-19 во однос на невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено во средата. Станува збор за студија на научниците...

Институт „Роберт Кох“: Вакцинираните лица не пренесуваат инфекција и може да бидат ослободени од...

Германскиот епидемиолошки институт „Роберт Кох“ објави дека не постои ризик од пренесување на инфекцијата кај вакцинираните лица против коронавирус, по што германскиот министер за здравство објави ублажени мерки за вакцинираните. Според најновите...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: