дома тагови типови

Ознака: типови

4 ТИПОВИ НА ЕМОЦИОНАЛНО НЕЗРЕЛИ РОДИТЕЛИ: Или се крајно строги во воспитувањето или не...

Емоционалната зрелост е способност да се препознаат, изразат и контролираат сопствените емоции заедно со способноста да се соживуваат и да се реагира на емоциите на другите. Но, кога родителите - кои...

ХИПЕРЛЕКСИЈА – Кои се симптомите на овој синдром кај децата

Хиперлексијата е пореметување кое се карактеризира со предвремена способност на детето за читање и неверојатна способност за помнење, но и значајни потешкотии во разбирањето и користењето на вербалниот јазик, како и...

Препознајте колку е сериозна кашлицата кај детето

Кашлицата кај децата е еден од симптомите кои најчесто се јавува во текот на првите години од животот, како и во училишната возраст. Таа се јавува кога телото на детето настојува...

ПРОБЛЕМИ ВО ИСХРАНАТА: Три типа на пребирливи деца

Исхраната на детето треба да ви нуди радост, а не притисок и стрес. Но, за многу родители, поставената маса за јадење станува војно поле. Според ставот на голем број нутриционисти, многу често...

Типови на имунитет кај децата

Сите многу зборуваат за имунитетот и неговото јакнење, особено во студениот период од годината, кога владеат респираторни вирусни инфекции, на кои децата се особено склони. Децата, како и возрасните, имаат три типа...

Дешифрирајте ја кашлицата кај детето и дознајте како да му помогнете 

Детската кашлица секогаш ги загрижува родителите, особено ако детето добива напади во сред ноќ. Иако кашлицата често, само звучи страшно, всушност во најголем број случаи се работи за незагрижувачка појава. Треба...

Брадавци – најчеста заразна болест кај децата

Кај речиси секој човек до 20. година од животот се развива најмалку една брадавица на кожата. Се смета дека брадавиците се едни од најчестите заразни болести на кожата кај децата. Брадавиците се...

Дали сте строг или попустлив родител?

Авторитативните родители имаат исклучително многу барања Тие поставуваат ригидни правила, но истовремено ги почитуваат потребите на децата. Иако, секогаш бараат прецизно објаснување за се што децата сакаат или бараат, во исто време...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: