дома тагови тоалет

Ознака: тоалет

4 непријатности по породувањето за кои никој не ве предупредил

По девет месеци бременост, труднички тегоби и сите неочекувани промени на телото и по породувањето, кое можеби било долго и тешко, можеби не знаете какви други непријатни работи ве очекуваат во...

Зошто децата не треба да одат во тоалет „за секој случај“?

На сите ни е познато одење во тоалет „за секој случај“, пред излегување надвор или само затоа што поминуваме покрај купатилото. Ако сте родител, можеби сте им кажале и на вашите...

10 сигнали дека детето е подготвено за вадење на пелените

Кај одреден процент на деца, одвикнувањето од пелени може да почне кусо време пред да наполнат две години, додека кај некои процесот може да почне и некое време по третиот роденден....

ЗАПЕК ИЛИ НОРМАЛНА ПОЈАВА: Колку пати и на колку време се смета за редовна...

Во повеќето случаи, нередовната столица повеќе ги загрижува родителите, отколку детето дури и ако тоа навистина има запек. Прочитајте кој е нормалниот број на столици кај доенчињата, а колку кај оние...

„Гардијан“: Како може да ги заштитиме децата од коронавирус и дали може да не...

ОДГОВАРААТ: Д-р Џон Карл, педијатар-пулмолог во клиниката „Кливленд“ Д-р Акико Ивасаки, професор по имунологија на универзитетот „Јеил“ Д-р Грегори Поланд, експерт за вакцини и интернист на клиниката „Мајо“ ♦♦♦♦♦♦♦ Училиштата се затвораат низ целиот свет, а...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Немиењето на рацете после вршење нужда е главна причина за...

♦♦♦♦♦♦♦ Вошките и детските глисти ги имаа и генерациите пред 50 години, а ги имаат и денешните деца. Во што тогаш грешиме и како воопшто се добиваат глисти? „Главната причина е немиењето на...

Ноќите во последното тромесечје за повеќето бремени жени се резервирани за вртење во кревет...

Мачнините се смирија, телото се навикна на лудувањето на хормоните и се полека станува нормално. Таман почнавте вистински да уживате во бременоста, ете го – стаса третото тромесечје. Добрата работа секако е...

Прим. д-р Љиљана Којиќ: Како да одбегнете амонијакален дерматит кај бебето

ПИШУВА: Прим. д-р Љиљана Којиќ педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Повеќедецениските препораки на сите светски релевантни педијатриски здруженија за тренинг за одење во тоалет кај бебињата се дека не би требало да почнуваат пред навршени 18 месеци,...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брауни од сладок компир

Потребно: 1 голем сладок компир 1/2 чаша бадемово брашно 1/2 чаша какао во прав 1/2 чаша јаворов сируп 1/4 чаша стопено кокосово масло ...

Дали е опасно да се користи омекнувач и дали треба да се користи посебен...

Дали знаевте дека никогаш не треба да користите омекнувач кога ја перете облеката на вашето бебе? Сигурно сте забележале дека кожата на вашето бебе...

СПОРЕД ЕКСПЕРТИТЕ: Еве што треба да знаат децата на возраст од 5, 10 и...

Децата секој ден учат нешто ново, а родителите се трудат да ги подготват за се што ги чека кога ќе пораснат. Во Националното истражувањето...

Д-р Катерина Василева – Димовска: СÈ ЗА АСПЕРГЕР СИНДРОМОТ – дел од спектарот аутистични...

ПИШУВА: Д-р Катерина Василева - Димовска, специјалист по педијатрија ♦♦♦♦♦♦♦ Аспергер синдром е невролошка состојба при која засегнатата личност доживува потешкотии на функционално ниво во социјалниот живот. Согласно ДСМ...

Кога е време за прва прошетка со новороденчето?

Кога е време за прво излегување со новороденчетп? Дали дда чекате да поминат 40 дена? Ова се прашуваат многу новопечени мајки. Иако порано се...

Повеќето бебиња не ја преспиваат ноќта толку брзо како што очекуваат родителите

Едно од највообичаените, а често и најмногу фрустрирачко прашање што го слушаат мајките на бебињате: „Дали бебето спие цела ноќ?“ Меѓутоа, ново истражување сроведено...

Што најмногу влијае на подобрување на јазичните вештини кај детето?

Разговорот за минатото со децата може да ги подобри нивните јазични вештини, покажува новото истражување. Истражувачите откриле дека потсетувањето и зборувањето за настаните од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печено пилешко во гурмански сос

Потребно: 4 пилешки филеа или парчиња (може да бидат гради, копан, подкопан) 4-5 чешниња лук, ситно сечкани 2 лажици свеж рузмарин, сечкан 2 лажици...

ДЕТСКИ ПСИХОЛОГ ОБЈАСНУВА: Еве зошто никогаш не би ги лажела моите деца

Сосема е природно родителите да сакаат да ги заштитат своите деца од тешки ситуации, како што се тага, развод, разделба или тешки моментални настани....

СЕНЗОРНА ИГРА ВО ПРИРОДА: Како и зошто е толку добра за децата?

Сензорната игра во природа ја зајакнува стабилноста и ги развива моторичките вештини Колку често вашите деца добиваат зелено светло за дa можат да се фрлат...

Неколку работи на кои треба да ги научите децата пред да станат полнолетни

Родителството е голема одговорност која ја обликува не само сегашноста, туку и иднината на нашите деца. Развивањето на вредни животни лекции ги опремува со...

Овие стратегии би можеле да поттикнат позитивно размислување и самодоверба кај децата

Родителите играат клучна улога во обликувањето на погледот на нивните деца за животот, вклучувајќи го и начинот на кој тие се справуваат со негативните...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочен колач од цимет и ѓумбир

Потребно: 2 и 1/2 чаши брашно 1 лажичка прашок за печиво 1/2 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка сол 2 лажички цимет во прав 2...

Овие намирници жените треба помалку или целосно да ги исфрлат за време на бременоста

Одржувањето на здрава исхрана за време на бременоста е важно за благосостојбата на мајката и развојот на детето. Постојат бројни хранливи намирници во кои...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО ФИЗИЧКОТО КАЗНУВАЊЕ Е ЛОШО: Да нема родители немаше да има психотерапија

Иако многубројни студии покажале дека физичкото казнување има негативно влијание врз развојот на децата, некои родители, најчесто во налет на бес, се уште се обидуваат да ги дисциплинираат децата со...
error: