Клучни намирници во исхраната на доилките

Главните хранливи материи вклучуваат протеини, калциум, железо и омега-3 масни киселини

За да му обезбедите на вашето дете оброк со полна вредност од вашето млеко, важно е и вие да  квалитетно да се храните и да ги внесувате потребните нутриенти во организмот секој ден.

Одлично е ако по породувањето сте почнале да доите и го правите тоа и натаму. Но, не треба да заборавите и на тоа дека само здравата исхрана може да го направи вашето млеко здраво и за детето.

Што мора да биде застапено на вашето мени?

Протеини – потребни се дополнителни 16 гр протеини секој ден во првите шест месеци од лактацијата, а тоа е приближно го има во 65 гр сирење, месо, живина или риба и во 2 јајца.

Калциум – за да ги задржите резервите на калциум, потребни ви се дополнителни 400 мг калциум дневно, кои може да се најдат во голема чаша млеко, 300 гр јогурт или две кришки сирење.

Цинк – потребни се дополнителни 6 мг, а најдобри извори се морските плодови и посно црвено месо.

Витамин Ц – потребни се дополнителни 45 мг витамин Ц секој ден. Најмногу го има во свежото овошје.

Течност – важно е да внесувате доволно течност. Добрата хидратација ќе помогне во производството на млеко. Целта е да се консумираат најмалку 1,5 – 2 литри течност секој ден.

Витамини и минерали – Доколку не можете да јадете разновидна исхрана, побарајте совет од лекар во врска со мултивитаминско-минерален додаток ,во консултација со лекар.

Железо – залихите се доста исцрпени во текот на бременоста, а релативно тешко е да се надомести со храна, па според проценката на лекарот понекогаш е потребно да се зема во таблети.