дома тагови зелка

Ознака: зелка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Празнична салата ВЕНЕЦИЈА

Потребно: 200 гр кинеска зелка 300 гр шунка 150 гр рендан моркови 3-4 варени јајца 1 конзерва пченка (250-300 гр) 150 гр сирење Сол по вкус 200 гр мајонез Подготовка:...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна мрзлива солена пита

Потребно: За тестото: 260 мл вода 50 мл масло 10 гр прашок за печиво 1 лажичка шеќер 1/2 лажичка сол 240 гр брашно За полнење: 500 гр зелка 70 гр кромид 70...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Уштипци од бело месо и зелка

Потребно: 300 гр зелка 1 морков 2 главици кромид 500 гр мелено бело месо 100 гр кисела павлака 2 јајца 200 гр брашно Подготовка: Изрендајте ги морковот, зелката и кромидот, па се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелка салата со варени јајца

Потребно: 1/2 главица зелка 100 гр ротквици 2 јајца или 1 пилешко филе 3-4 парчиња зденка 180 гр павлака 1 лажичка сенф Подготовка: Во сад измешајте ги павлаката, сенфот и црниот пипер....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелка салата со пилешко и јајце

Потребно: Зелка Грашок Свежа краставица Копар Мајонез Пилешки стек Зачини по желба Соја сос Јајце Подготовка: Зачинете го месото по желба и извалкајте го во соја сосот, па пропржете го на малку...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна пита со зелка и мелено месо

Потребно: 450гр зелка 1 морков 1 кромид 450гр мелено месо 2 јајца 200гр кашкавал или моцарела Подготовка: Изрендајте ги зелката и морковот, па измешајте ги. Додадете го ситно исечканиот кромид, меленото месо...

КРОМИД, СПАНАЌ, КАФЕ: Природно бојадисување на велигденски јајца

Природното бојадисување јајца одзема малку повеќе време, но е поздраво и нема да стравувате дека ќе внесете штетни материи во организмот. Оваа традиција повторно е актуелна, а со природното бојадисување ќе...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Ќофтиња од зелка

Потребно: 400гр зелка 1 морков 150гр сирење 2 јајца 3 парчиња млад кромид 4 лажици презла 125гр моцарела 50гр пармезан Подготовка: Зелката исечете ја на ленти, а морковот изрендајте го. Прелијте ги...

Бапска приказна или спас за доилки: Делуваат ли листовите од зелка за воспалени и...

Можеби звучи како бапска приказна, но многу научни истражувања покажале дека ставањето зелени листови зелка на дојките помага при отечени, преполнети гради со млеко. По породувањето, поради зголеменото производство на млеко, се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита на рингла

Потребно: ½ главица зелка 80гр брашно 3 јајца 1 кромид Масло Рендан кашкавал (по желба) Подготовка:Зелката исечкајте ја на тенки резанки како за салата, кромидот исечкајте го на тенки кришки и измешајте...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: