РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Уштипци од бело месо и зелка

Уштипците од тесто се познато јадење кое можете да го послужите со солени или слатки намази. Доколку сакате да ги јадете, ви предлагаме совршен ручек, а тоа се уштипци од бела месаи зелка. Лесно и брзо се подготвуваат, па им успеваат дури и на поичетниците во кујна.  Доколку сакате да го збогатите ова јадење, слободно додадете уште некој вид зеленчук.

Потребно:

  • 300 гр зелка
  • 1 морков
  • 2 главици кромид
  • 500 гр мелено бело месо
  • 100 гр кисела павлака
  • 2 јајца
  • 200 гр брашно

Подготовка: Изрендајте ги морковот, зелката и кромидот, па се заедно измешајте во еден сад. Додадете го меленото бело месо, павлаката, јајцата и брашното и зачинете по желба. Сè убаво измешајте. Со лажива вадете од смесата и ставајте во тава во која сте го загреале маслото. Пржете од двете страни по 10 минути. Добар апетит!