РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Лажна пита со зелка и мелено месо

Доколку сте гладни, а сакате нешто брзо и вкусно, тогаш пробајте ја оваа лажна пита со мелено месо и зелка, без брашно и кори.

Потребно:

  • 450гр зелка
  • 1 морков
  • 1 кромид
  • 450гр мелено месо
  • 2 јајца
  • 200гр кашкавал или моцарела

Подготовка: Изрендајте ги зелката и морковот, па измешајте ги. Додадете го ситно исечканиот кромид, меленото месо и јајца. Зачинете со сол и бибер, па добро измешајте. Тавата за печење подмачкајте ја со масло, па ставете ја смесата и убаво распоредете ја. Печете ја на 200 степени околу 25 минути. Потоа извадете ја, наросете со ренданиот кашкавал или моцарела, па вратете ја во рерна да се допече уште 10-15 минути. Добар апетит!