РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелка салата со пилешко и јајце

Оваа салата е исклучително хранлива, што може да замени и цел оброк.

Потребно:

  • Зелка
  • Грашок
  • Свежа краставица
  • Копар
  • Мајонез
  • Пилешки стек
  • Зачини по желба
  • Соја сос
  • Јајце

Подготовка: Зачинете го месото по желба и извалкајте го во соја сосот, па пропржете го на малку масло. Потоа додадете сол и бибер во јајцето, изматете и испржете го како палачинка. Сварете го грашокот и процедете го. Зелката исечкајте ја на ленти, а краставицата по желба. Лажната палачинка од јајцето свиткајте ја во ролат, па исечете ја, а месото исечете го на ленти. Измешајте ги сите состојки, додадете сол, црн пипер и прелијте со мајонез. Добро измешајте, а по желба можете да додадете и малку кисела павлака. Добар апетит!