дома Бременост

Бременост

Дали може да забремените ако сте веќе бремени: Звучи како научна фантастика, но науката...

Медицината бележи редок феномен наречен суперфетација. Оваа состојба подразбира зачнување на втор фетус, која резултира со тоа што во матката на мајката се развиваат две бебиња, близнаци со различна гестациска возраст,...

Ново истражување покажува значајно зголемување на репродуктивната возраст кај жените

И покрај мислењето на медицинската фела дека дваесетите години се оптимално време за жената сигурно да постигне и да ја износи бременоста, како и дека плодноста почнува да опаѓа по триесетите...

ПОРОДУВАЊЕ: Што кога бебето е карлично поставено?

Во текот на последните неколку недели од бременоста, бебето се позиционира со главата свртена кон грлото на матката, во т.н. вертекс положба. Сепак, 4% од бебињата се поставуваат карлично, што значи...

мРНА вакцините против Ковид-19 се ефикасни кај бремени жени и доилки, открива најновата студија

Вакцините против Ковид-19 на Фајзер/Бионтек и Модерна се ефикасни кај бремени жени и доилки, кои можат да пренесат заштитни антитела на новороденчињата, според истражувањето објавено денеска во „American Journal of Obstetrics...

Што е различно кога ќе останете трудна на 20, 30 или 40 години и...

Додека едни наслови тврдат дека јајчниците се претвораат во прав по 30. година, други покажуваат дека мајка може да се стане и со 50 години. Кога е предоцна? Одговорот е комплициран. ПЛОДНОСТ Способноста...

Кои се причините за низок притисок во бременоста

Појавата на низок крвен притисок во бремноста е вообичаена, особено во првите месеци, односно во првите 24  недели, што е предизвикано од васкуларниот систем – вените се шират за да обезбедат...

КОВИД-19 во бременоста е поврзан со ризик од предвремено породување

Трудниците со КОВИД-19 се изложени на поголем ризик од предвремно породување, укажува нова студија. Но, охрабрува веста дека КОВИД-19 кај мајката, не го зголемува ризикот од смртен изход кај детето. Во истражувањето...

ИСТРАЖУВАЊЕ ШТО ИЗНЕНАДИ МНОГУ ЖЕНИ: Можам ли да забременам во менопауза?

Менопаузата кај секоја жена подразбира два различни циклуси: перименопауза и постменопауза. Перименопаузата представува период на транзиција, односно циклус пред менопаузата кога организмот доживува промени и почнува да се подготвува за менопаузата. Постменопаузата почнува...

Трудниците ќе примаат вакцина помеѓу 24 и 34 недела од бременоста: Фајзер и Бионтек...

Фајзер и Бионтек започнаа меѓународна студија со 4.000 учесници за да се процени безбедноста и ефикасноста на нивната вакцина против Ковид-19 кај здрави бремени жени, соопштија компаниите. Бремените жени се изложени на...

Дремнете си слатко и без трошка вина: Еве ја и научната причина зошто бремените...

Неодамнешната студија покажа дека на идните мајки им се препорачува да спијат во текот на денот, бидејќи попладневниот сон има многу добар ефект врз здравјето на нивните бебиња. Дури и ако не...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоко колач за 20 минути

Потребно: 5 јајца 230гр брашно 50гр какао 1 прашок за печиво 100мл масло 200мл млеко 1 лажица рум За глазура: 200мл слтака павлака 400гр темно...

НЕВЕРОЈАТНО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Фреквенцијата на мајчиниот глас е иста на сите јазици

Една студија за мајчин јазик и начинот на кој бебињата го усвојуваат, открила дека мајките имаат комплетно посебна боја на гласот кога разговараат со...

Се размислува за примање на трета доза од вакцината против Ковид-19

Додека многу граѓани со нетрпение ја очекуваат првата доза на вакцината Ковид-19, на Запад веќе се водат расправи за вакцинирање со третата доза на...

СИМПТОМИ во бременоста кои не смееш да ги игнорираш

Периодот на бременост за секоја жена е време на големи промени и психички и физички. Повеќето бремености напредуваат без никакви проблеми и повеќето трудници...

Се зголемува бројот на деца алергични на кравјо млеко: Еве ги симптомите

Стапката на деца хоспитализирани поради анафилакса предизвикана од храна се зголемила за 25% од 2006 до 2012 година - од 1,2 на 1,5 на...

Епидемиолог: Ризикот од згрутчување на крвта е многу поголем кај заболените од Ковид-19 отколку...

Опасноста од згрутчување на крвта кај луѓето заболени со Ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, вели водечкиот словенечки епидемиолог Матеја...

Најмлада жртва на коронавирусот во Србија: Ковид-19 го однесе животот на бебе старо 9...

Бебе од Крагуевац, на кое при раѓање му била дијагностицирана инфекција со коронавирус, починало денеска на Универзитетската детска клиника „Тиршова“. Инфекцијата со коронавирус довела до...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Јајца на детски начин

Потребно: 5 белки 3 жолчки Малку путер Сол Бибер Зачини по вкус Подготовка: Одвојте ги белките од жолчките во посебни садови. Ќе ви бидат потребни...

Д-р Ентони Фаучи очекува скоро сите деца да имаат право на вакцина против Ковид-19...

Д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и инфективни болести, рече дека смета дека децата од буквално секоја возраст би требало да...

ОДГОВОР НА ПРАШАЊЕТО ШТО СИТЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА: Колку трае ефикасноста на вакцините

Стручњаците одново истакнуваат дека е важно да се вакцинираат што повеќе луѓе за да се спречи оандемијата, но критичното прашање е – колку трае...

Децата се најголеми консументи: Прекумернaта консумација на додаден шеќер влијае на развојот на мозокот...

Шеќерот повикува од полиците на продавниците за храна, а особено го има во оние производи кои се продаваат за деца. Децата се најголемите консументи на...

Околу 12% од децата со КОВИД-19 завршуваат во болница

Истражување спроведено во САД покажало дека во 2020 околу 12 проценти од американските деца со КОВИД-19 биле згрижени во болница, а една третина од...

КОВИД-19: Бразилскиот сој мутира и станува поопасен

Бразилскиот сој на коронавирус - P1, одговорен за зголемувањето на смртноста од Ковид-19 во оваа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе го овозможи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Посна пица

Потребно: 400гр брашно 200мл газирана вода 3 супени лажици растително масло Сол по вкус За полнење: 1 пиперка Шери домати ½ кромид Неколку феферони 4...

Тато, ми фалиш! Како децата ви сигнализираат дека им недостасувате

Истражувањата покажуваат дека татковците играат многу важна улога во животот на децата. Кога татковците се вклучени, тоа има значајно влијание на когнитивниот и социјален...
error: