дома Бременост

Бременост

Исхрана богата со влакна може да штити од чести компликации во бременоста

Исхраната богата со влакна може да им помогне на бремените жени да избегнат опасен пораст на крвниот притисок за време на бременоста, наречен прееклампсија, укажува нова студија. Прееклампсијата се јавува и...

Дали претерувањето во исхраната за време на бременоста претставува ризик?

Најновите истражувања покажале дека децата од мајки кои во бременоста премногу јаделе и добиле многу на тежина, се изложени на поголем ризик од добивање на некои хронични болести. Студијата која била споведена...

Корисни совети за побрзо опоравување по царски рез

Царскиот рез е побезбеден начин на породување во случаи кога мајката има некои медицински или физички проблем поради кој вагиналното породување би било несигурно или потенцијално штетно за бебето и за...

Големи промени кои го чекаат телото по првото породување

Деветте месеци кои претходат на породувањето ќе остават последица по вашето тело. На сите им е јасно дека бременоста го менува телото и дека некои последици, како оние со вишок килограми,...

Како да ја преживеете бременоста преку лето

Многу е важно да останете хидрирани за време на бременоста. Пијте и до три литри вода дневно. Со водата, консумирајте и незасладени чаеви (камилица, нане), како и природни сокови (лимонада). Исто...

Рани знаци на постпородилна депресија

Статистиките покажала дека 10% од родилките доживуваат постпородилна депресија. Тоа може да има фатални последици како по мајката, така и по новороденчето. Токму од тие причини, важно е навреме да се...

Дали доењето влијае на изгледот на градите?

Доењето има бројни предности по здрвјето и на мајката и на детето. Доилките имаат помал ризик од скршеници на коските и колковите во менопаузата. Мајчиното млеко му помага на бебето да...

Ултразвучен преглед и кратенки: Научете сами да читате резултати

Покрај потврдување на самата бременост, ултразвучниот преглед се прави да се утврди дали бебето е живо и колку плода има во матката. Со овој преглед се одредува и староста на самата...

Природно решение за стрии

Стриите претставуваат пасивни лузни на кожата, кои настануваат по растегање на самата кожа. Најчесто се со розеникава или пак бела боја. Стриите се јавуваат кај лица кои нагло се здебелуваат, растат и...

Дали стресот е препрека за бременост?

За паровите кои сакаат да добијат потомство, а не можат, тоа претставува најголем извор на стрес и страдање. Во ситуациите кога се јасни медицинските причини поради кои не може да дојде...

Најнови вести

Знаете ли кој е најдобар дел од денот за забременување?

Научниците утврдиле дека квалитетот на машката сперма зависи од кружните ритми не само во секој одделен ден, туку и во текот на годината. Така,...

Интервју со прим. д-р Борислав Гогушевски: Болка во увото која е честопати интензивна, спонтана...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Воспаление на надворешниот слушен канал (отитис екстерна) или т.н. пливачко уво е состојба со која децата често се соочуваат во летниот период, особено...

Мајки, тестирајте ја цуцлата пред секое давање на детето

Повеќето мајки не се запознаени дека е добро цуцлата да се тестира секојдневно, но такви упатства може да се најдат и во самото пакување...

За детето да научи да ги цени парите, родителите треба да ги избегнуваат овие...

Колку пари ќе добие детето за џепарлак, секако зависи од одлуката на секое семејство и тоа е лична работа колку родителите може да одвојат....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Печени пиперки полнети со сирење

Потребно: 4 пиперки 200гр фета сирење 1 јајце 0,5дцл кисела павлака 4 лажици маслиново масло Сол Бибер Подготовка: Пиперките, претходно измиени и исушени, ставете ги...

Исхрана богата со влакна може да штити од чести компликации во бременоста

Исхраната богата со влакна може да им помогне на бремените жени да избегнат опасен пораст на крвниот притисок за време на бременоста, наречен прееклампсија,...

Пет совети за прво летување со бебе

Колку возбудливо и да звучи, прв летување со бебе може да биде и тоа како напорно и стресно. За летувањето да помине што побезболно,...

Д-р Даница Поповска: И на иста возраст едно дете може да прооди 3-4 месеци...

ПИШУВА: Д-р Даница Поповска специјалист по ортопедија ♦♦♦♦♦♦♦ МОЕТО ДЕТЕ НЕ ПРООДУВА „Моето дете се роди на ист датум со детето на пријателката. На 10-месечна возраст, таа го донесе...

Капење на новороденчето веднаш по раѓањето: Да или не?

Имено, со години наназад се практикувало капење на новороденчето неколку часа по раѓањето. Меѓутоа, нови истражувања покажале дека со тоа сепак треба да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Цезар салата со тестенини

Потребно: 1 пакување тестенини (по избор) 400гр пилешко месо исечкано на мали коцки и пропржено 1 зелена салата, грубо исечкана 200гр чери домати 1...

Четири чекори за подобра лактација

Стрес, лоша исхрана, недоволно силно цицање на бебето, одредени медикаменти, кандида, болни брадавици, породување со царски рез, се само некои од причините зошто мајката...

Во пет чекори правилно запрете крварење од нос кај дете

Често родителите се прашуваат што треба да направат кога на детето од било која причина ќе почне да им тече крв од носот. Еве...

Интервју со проф. д-р Марина Крстевска-Константинова: ОБЕЗНИ ДЕЦА РАСТАТ ВО ОБЕЗНИ АДУЛТИ, а тие...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Дебелината претставува зголемена акумулација на масно ткиво во организмот, а многу лесно преку индекс кој се нарекува Body Mass Index (BMI) може да...

Работи кои децата ги помнат ЗАСЕКОГАШ…

Сеќавањата од детството се извор на сила и сигирност за цел живот. Еве што децата никогаш нема да заборават: Искуства кои сте ги проживеале заедно Нема...

Дали претерувањето во исхраната за време на бременоста претставува ризик?

Најновите истражувања покажале дека децата од мајки кои во бременоста премногу јаделе и добиле многу на тежина, се изложени на поголем ризик од добивање...
error: