РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински беби ручек +8м.

Интересна комбинација на месо и зеленчук која на бебето кое има полни осум месеци ќе му ги обезбеди потребните дневни витамини.

Потребно:

  • 1 модар патлиџан (помало парче)
  • 30гр пилешко месо
  • 1 морков
  • 1/4 кромид
  • 1/2 тиквица

Подготовка: Измијте го и излупете го модриот патлиџан, а потоа исечкајте го на коцки и малку посолете го. Кога патлиџанот ќе испушти вода, исцедете го и испечете го во рерна. За тоа време, издинствувајте го пилешкото месо со останатиот зеленчук. Кога се ќе биде готово, измешајте ги сите состојки, додадете малку маслиново масло, изгмечете ги со вилушка или испасирајте ги, според возраста на детето.