дома Родителство страница 48

Родителство

Планирате бременост? Овие животни навики мора да ги промените

Планирањето мајчинство бара психички, но и физички подготовки за промените кои следат. Ако размислувате за бременост, веројатно и самите сте свесни дека вашето тело ќе доживее неверојатна трансформација, но и дека...

Обрнете внимание на овие вагинални промени по породувањето

Вагиналните промени за време на породувањето се сосема нормални. Можеби вагината некое време ќе ви изгледа поширока, сува или воспалена. За време на породувањето бебето патува низ цервиксот и вагината. Влезот...

Зошто се јавува запек во бременоста?

Опстипацијата (запек) е проблем со кој се соочуваат речиси половина од жените за време на бременоста. Оваа појава стручњаците ја објаснуваат како последица на хормоналните промени во првите месеци од бременоста,...

Асс. д-р Јорданчо Иванов: За време на бременоста не смеат да се занемаруваат болките...

ПИШУВА: Асс. д-р Јорданчо Иванов, специјалист гинеколог - акушер ♦♦♦♦♦♦♦♦♦  Која е причината за нивната појава и зошто бремените жени не треба да ги игнорираат болките во карлицата и долните екстремитети или, пак, сами...

Синдром на немирни нозе

Доколку во одредени моменти почувствувате неверојатна потреба да ги раздвижите нозете за да се ослободите од вкочанетост, трнење или пецкање, тогаш веројатно страдате од синдром на немирни нозе кој може многу...

Висок притисок во бременоста

Бременоста може да предизвика појава на зголемен крвен притисок или да доведе до влошување на веќе постоечкиот висок крвен притисок (хипертензија). Зголемениот крвен притисок, крварењето и инфекциите се најчести фактори кои...

Внимавајте на овие работи по породувањето со царски рез

Царскиот рез за разлика од минатото, денес не претставува високо ризична операција, но по неа, неопходно е време за опоравување и зараснување на раната. Станува збор за операција при која бебето...

Вонматерична бременост – симптоми и причини

До вонматерична бременост или ектопична бременост доаѓа кога оплодената јајце клетка се имплантира надвор од матката. Најчесто се случува во еден од јајцеводите. Во некои случаи може да се појави и...

Треба ли трудниците преку зима да одат на планина?

Ако имате нормална бременост, зошто да не? Најдобро време тоа да го направите е меѓу 5. и 6. месец од бременоста. Во првите месеци лекарите не препорачуваат патување. Се додека ембрионот...

Грижа за бебето преку ноќ: Пет практични совети на УНИЦЕФ

Новородените бебиња требаат постојана грижа, 24 часа на ден, седум дена во неделата. За да се преживее ова исцрпувачко поглавје од родителското патување, УНИЦЕФ има корисни совети и препораки за грижата...

Најнови вести

РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ТЕСТИРАЊЕ НА АНТИТЕЛА? Еве зошто стручњаците предупредуваат да бидете внимателни

Медицинската струка сепак советува на претпазливост бидејќи овие тестови на антитела често се користат за лицето да одлучи дали треба или не да се...

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...
error: