дома тагови 10 месеци

Ознака: 10 месеци

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Месни беби кнедли

Потребно: 100гр мелено мисиркино месо 1 жолчка 1 лажица пченично брашно 1 лажица масло 1 лажица брашно 200мл сок од домати Подготовка: Во меленото мисиркино месо, додадете ја жолчката и пченичното  брашно....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеинска бомба +10м.

Потребно: 100гр брокула 100гр прокељ 100гр карфиол 3-4 листа блитва 150гр младо јунешко месо Подготовка: Зеленчукот убаво се мие и се обарува. Јунешкото месо се сече на поситни коцки и се вари....

ДОХРАНА КАЈ БЕБЕ: Мени од 8. до 10. месец

Вашето бебе од осум до 10 месеци може да лази и да се обиде да се подигне. Во тој период тоа можеби и не е премногу заинтересирано за храна. Може да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко на несекојдневен начин +10м.

Потребно: 50гр пилешки гради (ситно исечкано) 100гр компир (излупен и исечкан) 1 помала јаболка (излупена и исечкана) Малку кромид (ситно исечкан) 1 лажица маслиново масло Подготовка: Загрејте го маслото во тенџере и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Беби гулаш +10м.

Потребно: 50гр телешко месо 1 помала тиквица 50гр боранија 1 помал компир 4 шери домати 1 лажичка маслиново масло 20гр пармезан 1 лажичка ситно сечкан свеж магдонос  Подготовка: Ставете го исечканиот зеленчук...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од леќа +10м.

Потребно: 1 шолја леќа Исечкан зеленчук (по желба и според возраста на детето) 2 мали компира Маслиново масло Бујон Подготовка: Леќата се става да се вари со малку маслиново масло, додавајќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од карфиол +10м.

Потребно: 300мл пилешки бујон 1 карфиол 2 моркова 2 лажици путер 50гр сечкан кромид 1 чешне лук Подготовка: Исечкајте го морковот. Исчистете го карфиолот, односно цветовите и исечкајте го. Во длабок сад...

Смее ли бебе да јаде пиперка?

Пиперките ги има во различни сорти ии нивоа на лутина, што веројатно ве става во дилема дали е во ред на своето бебе да му дадете пиперка и кога. Тие се користат...

ГРАВ: Кога да го воведете во исхраната на бебето?

Гравот е одличен извор на јаглехидрати, протеини и влакна. Изобилува со важни хранливи материи, вклучувајќи железо, калциум, Б витамини и влакна кои го помагаат растот на телото кај бебето. Грав не му...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од модар патлиџан со пилешко +10м.

Потребно: 1 модар патлиџан Помало парче пилешко месо Подготовка: Измијте го модриот. Исечете го на кришки, малку посолете и оставете да отстои 10 минути да пушти вода. После тоа, исцедете го и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: