РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од леќа +10м.

Одличен рецепт за нутритивен оброк, полн со растителни протеини.

Потребно:

  • 1 шолја леќа
  • Исечкан зеленчук (по желба и според возраста на детето)
  • 2 мали компира
  • Маслиново масло
  • Бујон

Подготовка: Леќата се става да се вари со малку маслиново масло, додавајќи ги исечканите компири и бујонот. Оставете да врие неколку минути, па додадете го зеленчукот. На тивок оган оставете се заедно да се вари 40 минути. Откако ќе биде готово и се ќе се олади, имзиксирајте ја смесата и послужете му ја на детето.