РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Протеинска бомба +10м.

Вистинска протеинска комбинација на месо и зеленчук, која на бебето кое има полни 10 месеци му обезбедува оброк преполн со витамини и хранливи состојки важни за неговиот раст и развој. 

Потребно:

  • 100гр брокула
  • 100гр прокељ
  • 100гр карфиол
  • 3-4 листа блитва
  • 150гр младо јунешко месо

Подготовка: Зеленчукот убаво се мие и се обарува. Јунешкото месо се сече на поситни коцки и се вари. Сварениот зеленчук се процедува и се става во водата во која се варело месото. Се заедно се блендира.