РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чорба од карфиол +10м.

Нутритивен оброк кој може да му се понуди на бебето, откако ќе наполни 10 месеци.

Потребно:

  • 300мл пилешки бујон
  • 1 карфиол
  • 2 моркова
  • 2 лажици путер
  • 50гр сечкан кромид
  • 1 чешне лук

Подготовка: Исечкајте го морковот. Исчистете го карфиолот, односно цветовите и исечкајте го. Во длабок сад стопете го путерот на средна температура и додадете го кромидот и лукот. Малку продинствувајте ги и додадете го карфиолот и пилешки бујон, и варете 30 минути на среден оган, во затворен сад. Повремено промешајте. Оставете кога ќе биде готово, да отстои 10 минути, и се заедно испасирајте до саканата густина. Ако сакате кремаста чорба, помешајте половина бујон, половина млеко.