дома тагови Американски центар за контрола и превенција на болести (CDC)

Ознака: Американски центар за контрола и превенција на болести (CDC)

COVID-19: Речиси сите симптоматски пациенти имале најмалку еден од овие три симптоми, покажа истражувањето...

♦♦♦♦♦♦♦ COVID-19 може да предизвика широк спектар на симптоми, но новата анализа на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) открива дека повеќето пациенти делат намалку најмалку еден од трите...

Доктор и понатаму има симптоми на коронавирус – повеќе од 100 ДЕНА откако првпат...

♦♦♦♦♦♦♦ Доктор од Њујорк сè уште има симптоми на коронавирус после повеќе од 100 дена откако се заразил со COVID-19. Д-р Јочај Рием, трета година на психијатрија во NewYork-Presbyterian Hospital, Weill Cornell Medicine,...

ИМА ЛИ МЕСТО ЗА СТРАВ: Можат ли комарците да го шират коронавирусот?

Со доаѓањето на летото дојдоа и комарците, чии досадни каснувања, оваа година носат дополнителен страв и од ширење на коронавирусот. Дали комарците можат да го шират коронавирусот? Ви ги пренесуваме официјалните...

Ажурирани препораки за заштита на децата за време на COVID-19: Ако децата се сретнуваат...

Американскиот центар за контрола и превенција на болести CDC ги ажурираше советите за заштита на децата за време на COVID-19 пандемијата   „Врз основа на достапните докази, децата не се изложени на поголем...

ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ: Бремените жени имаат поголем ризик од тешка форма на КОВИД-19

Центарот за контрола и превенција на болести на САД откри дека е поверојатно дека бремените жени ќе бидат примени на одделот за интензивна нега и дека ќе бидат ставени на респиратор. Меѓутоа,...

COVID-19. Времето се затоплува, игралиштата се полнат: Докторите одговараат дали е безбедно да ги...

♦♦♦♦♦♦♦ Како што времето станува потопло, а парковите полека се полнат, родителите се прашуваат дали е безбедно да ги одведат своите деца на лулашки. Некои градови ги „залепија“ детските игралишта со ленти,...

CDC: Пациентите со COVID-19 можат безбедно да се гледаат со други лица после 10....

♦♦♦♦♦♦♦ Американскиот центар за контрола и превенција на болести (CDC) ги ажурираше своите упатства за тоа кога луѓето со KОВИД-19 можат безбедно да се гледаат со други лица. Според новите препораки, на пациентите...

COVID-19. Јапонските педијатри алармираат: Опасно е деца под две години да носат маски за...

Децата помлади од две години не треба да носат маски за лице затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од задушување, сметаат јапонските педијатри, кои упатија апел...

Мултисистемски воспалителен синдром кај децата (MIS-C): CDC и официјално ја потврди врската помеѓу КОВИД-19...

MIS-C влијае врз крвните садови и органи и има симптоми слични на Кавасаки болест и токсичен шок. Вклучува „хипер одговор“ на имунолошкиот систем на детето на вирусот што може да доведе...

Најнови вести

Потресна фотографија на медицинска сестра од Бејрут со три новороденчиња го заобиколи светот

Фотографија на медицинска сестра која во рацете држи три новородени бебиња, опкружена со десетици тела и повредени, го заобиколи светот и стана симбол на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен џем од кајсии без конзерванси

Потребно: 2кг кајсии 500гр шеќер 200мл вода Сок од еден лимон Подготовка: Кајсиите измијте ги и извадете ги семките. Во тенџере ставете го шеќерот со...

Златни правила за првите три дена доење

Придобивките од доењето не се само во делот на исхраната и нутритивната вредност за бебето. Во текот на првите три дена, веројатно ќе пробувате...

ИМПЕТИГО – бактериска инфекција која секое лето ги полни амбулантите. Избегнете је!

Импетигото е заразна инфекција на кожата која најмногу ги погаѓа бебињата и децата. Неретко, првите симптоми на болеста се појавуваат на лицето, особено во...

Д-р Александар Гинзбург: Тестирањето на вакцината против коронавирус на деца ќе почне во јануари...

Рускиот национален центар за микробиологија, „Николај Гамалеј“, планира да започне со испитувања на вакцината против COVID-19 врз деца во јануари или февруари наредната година....

Како луѓето со благи симптоми на COVID-19 можат брзо да добијат сериозна форма на...

Додека повеќето заболени ќе имаат благи или нема да имаат никакви симптоми на болеста, лекарите предупредуваат дека и оние со благи симптоми на COVID-19...

ДЕЦА И СЛАТКИ: Колку благо дневно смеат да јадат?

Од една страна, на децата, но и на возрасните слатките работи им се огромна радост, во било кој период од денот. Од друга пак,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек – туна салата со тестенини

Потребно: За 1 порција 50гр туна од конзерва 50гр тестенини 40гр пченка 80гр домати 30гр рукола Подготовка: Сварете ги и оладете ги тестенините. Туната исцедете ја...

Пет лаги во кои веруваат сите мајки кога ќе добијат бебе

Да бидеме искрени – во првите недели по породувањето, животот навистина може да биде тежок и хаотичен. Но, тоа е истовремено и магичен период....

МИКРОУЧИЛИШТА – Заборавете на школувањето на далечина, во игра е нов тренд: Родителите изнајмуваат...

Родителите се повеќе се здружуваат и ангажираат приватни инструктори/наставници кои децата од соседството ги подучуваат за она кое го пропуштиле следејќи ја наставата преку...

COVID-19: Зошто не треба никогаш да ја обесувате заштитната маска на ретровизорот во вашиот...

Вонредните ситуации бараат вонредни мерки, како што е моменталната состојба со коронавирусот, која неминовно изискува носење на заштитни маски. Сите имаме секогаш заштитни маски со...

ДАЛИ СУМ ДОБАР РОДИТЕЛ? ДАЛИ ПРАВИЛНО ГО ВОСПИТУВАМ МОЕТО ДЕТЕ? Клиничкиот психолог Надин ван...

ПИШУВА: Надин ван дер Линден клинички психолог ♦♦♦♦♦♦♦ Детето покажува различни емоции пред вас Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во емотивен период. Можеби ви...

Песимистички прогнози од СЗО: Можеби никогаш нема да има лек против COVID-19

♦♦♦♦♦♦♦ Светската здравствена организација денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има лек против COVID-19, иако сите се надеваат на пронаоѓање на вакцина против коронавирус. „Немаме...

Ново истражување предупредува на опасно ниво на концентрација на олово во крвта кај децата

Податоците кои ги објави УНИЦЕФ покажуваат дека скоро третина од децата во светот се изложени на ризик од контакт со токсични концентрации на олово. Новите...

Експерт за заразни болести тврди: Носењето ракавици создава лажно чувство на безбедност од COVID-19

Можеби се чувствувате заштитени затоа што вашата кожа не допира никаква површина. Но, штом се префрлите од допирање на таа површина на допирање на...
error: