дома тагови минерали

Ознака: минерали

КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде...

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки за киселите краставички. Имено, овој вид туршија...

ТОП ЛЕТНО ОВОШЈЕ ЗА ДЕЦА: Полно е со корисни витамини и добредојдено освежување

Летото е период од годината кој изобилува со овошје во преубави бои, свежина и витамини. Прочитајте кои е најдоброто овошје за децата во летниот период. ЛУБЕНИЦА Таа сигурно е едно од најразладувачките топ...

Храна која го поттикнува растот на децата

Генетиката е таа што влијае на тоа колку ќе биде високо и како ќе биде градено вашето дете. Сепак, важно е да му се обезбеди здрава исхрана која ќе го поддржи...

Најважната храна за развој на мозокот на бебето, според педијатрите

Храната што ја јаде вашето бебе во првите две години од животот (и хранливите материи што ги добива за време на бременоста) имаат силен ефект врз неговото здравје и развој. Според...

(НЕ)ВОЗМОЖНА МИСИЈА: Како да го научите детето да јаде зеленчук и овошје?

И покрај добро познатите придобивки од редовното консумирање овошје и зеленчук, децата често ги одбиваат овие намирници, иако се преполни со витамини и минерали. Не очајувајте, постојат неколку начини на кои...

Педијатар советува: Како да препознаете дали на вашето дете му недостасуваат одредени витамини и...

На децата често им недостасуваат витамини и минерали бидејќи нивната исхрана не е разновидна, предупредува педијатарот и неонатолог Пича Пачал. Како што пренесува „Индија тајмс“, таа тврди дека храната што ја...

Д-р Олгица Николовска: ИСХРАНА НА ДЕТЕ ОД 1 ДО 3 ГОДИШНА ВОЗРАСТ

ПИШУВА: Д-р Олгица Николовска, специјалист педијатар - неонатолог ONE Hospital - Тетово ♦♦♦♦♦♦♦ Со првиот роденден се завршува и големата епопеја на внесување на цврста храна. Завршена е фазата на навикнување на вкусови и мириси и...

НАЈСЛАТКО ЛЕТНО ОВОШЈЕ: Смоквите се преполни со витамини и минерали, а еве зошто треба...

Смоквите се познати како овошје на боговите, и тие се едно од најслатките плодови. Се одгледуваат уште од античко време, а растат на сончеви и суви места. Тие се богати со...

ЦРЕШИ ВО БЕБЕШКАТА ИСХРАНА: Кога е време најмалите да почнат да уживаат во овие...

Црешите не се алергени, меѓутоа, постои една опасност, а тоа се семките и релативно тенката лушпа. Поради тоа, бебињата помали од 8 месеци можеби нема да можат во целост да ги...

ВО БРЕМЕНОСТА ИМАТЕ ГОЛЕМА ЖЕЛБА ЗА СЛАТКО? Еве зошто лубеницата е идеален избор за...

Иако лубеницата е нискокалорична намирница – енергетската вредност на 100гр плод изнесува само 30 калории – има висока хранлива вредност бидејќи изобилува со витамини, минерали, фитонутриенти и растителни влакна. Со оглед...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: