КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ СЕ ТОЛКУ ВКУСНИ И ДЕЦАТА ГИ ОБОЖУВААТ: Оваа зимница може да биде дури и многу здрава

Киселите краставици содржат неколку есенцијални витамини и минерали, а може дури и да обезбедат пробиотици. Сепак, тие исто така можат да имаат висок процент на натриум, па затоа внимавајте како се подготвени.

Синтија Сас е нутриционист и регистриран диететичар со магистерски дипломи од  науката за исхрана и јавно здравје и на порталот Helth.com објави интересни забелешки за киселите краставички. Имено, овој вид туршија може да биде и здрава, покрај тоа што е многу вкусна.

Краставичките можат да бидат корисни за општото здравје, но има неколку работи што треба да ги имате на ум кога барате кисели краставички со потенцијални здравствени придобивки.

Киселите краставици се прават од краставици, па затоа голем дел од нивната хранлива вредност е поврзана со овој зеленчук кој не содржи скроб. Една краставица има занемарлива количина на витамини и минерали – исклучок е витаминот К. Едно парче обезбедува околу 7% од дневните потреби за овие хранливи материи. Витаминот К помага за здравјето на коските и правилното згрутчување на крвта.

Една цела кисела краставичка е приближно еднаква на четири свежи, обезбедува малку повеќе хранливи материи, вклучително и витамин А кој го поддржува имунитетот и мал процент од дневните потреби за калциум, калиум и витамин Ц.

Кисели краставички и натриум

Имајте на ум дека киселите краставички главно имаат висок процент на натриум или соли. Всушност, само едно парче има над 300 милиграми (мг), или околу 13% од дневната препорачана граница за здрави возрасни лица.

Ова значи дека ќе сакате уште еднаш да ја проверите предложената големина на порција за да ја процените содржината на натриум од вкупната порција што ја јаде вашето дете. На пример, ако на етикетата пишува дека обезбедува 270 мг натриум и детето изеде цела кисела краставица, внесот на натриум скока на 540 мг, околу една четвртина од препорачаната дневна граница за возрасни.

Потенцијални предности од пробиотиците

Постојат два начина краставиците да се направат во кисели краставички. Стандардното киселење вклучува чувување на краставиците во сол, со или без оцет, и други состојки, како што се шеќер и зачини.

Киселите краставици може да се направат и со ферментација. Во вториот процес, бактериите кои се појавуваат во природниот раст во текот на неколку недели за да произведат млечна киселина, според прегледот објавен во 2020 година во Journal of Functional Foods, кој на киселите краставички им дава карактеристична киселост.

Овие бактерии вклучуваат Lactobacillus, пробиотик (корисни микроорганизми кои поддржуваат добри бактерии) за кои истражувањата сугерираат дека може да има потенцијал да ја подобри имунолошката функција и да помогне во подобро варење и апсорпција на хранливите материи, според прегледот објавен во 2022 година во списанието Frontiers in Immunology.

Повеќето кисели краставички што се продаваат во супермаркетите не се ферментирани, па ако сте заинтересирани за пробиотските придобивки, побарајте кисели краставички кои се посебно означени како ферментирани или пробиотски,

Дури и ако не ги барате придобивките од пробиотиците од вашите кисели краставички, одвојте малку време да го скенирате списокот со состојки пред да ја додадете теглата во вашата корпа. Некои брендови се направени со целосно природни состојки, како што е едноставна комбинација од краставици, вода, оцет и зачини. Но, други вклучуваат адитиви кои вие лично можеби не ги сакате за вашето семејство, како што се вештачки бои и конзерванси.