дома тагови ориз

Ознака: ориз

БЕБЕ И ДОХРАНА: Кои житарки се дозволени во детската каша?

Житариците, особено интегралните житарки, содржат важни влакна кои се неопходни за дигестијата, богати се со минерали и протеини и се добри за нервите и мозокот поради витамините Б. Ова ги прави...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочно пилешко со ориз

Потребно: 150 гр пилешки гради Две лажици путер Масло за јадење Половина чаша ориз Една рака сечкан мешан зеленчук Сол Црн пипер Сув зеленчук Мелен црвен пипер Оригано Подготовка: Во тенџере растопете...

Оваа храна за децата никогаш не би смеела да се подгрева

Најздраво е да се јадат свежо подготвени оброци, но понекогаш не можеме поради брзиот начин на живот. Готвењето оброци за следниот ден, па дури и за следните неколку дена е реалност,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Рижото со пилешко и сланина

Потребно: 2 чаши ориз 2 чаши чедар сирење (или друго тврдо сирење по ваш избор) 4 парчиња сланина 140 г помасна панцета 1 кромид 4 чешниња лук 1 лажичка сечкан...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Плескавици од тиквици и ориз

Потребно: 200 гр ориз 1 тиквичка 1 кромид 1 китка копар 1 јајце 1 лажичка слатка мелена пиперка Подготовка: Оризот измијте го, па варете го додека не омекне. Процедете и оставете да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Летен пилав со јајца и зеленчук

Потребно: 2 шолји долг или басмати ориз 4 чаши пилешки или бујон од зеленчук 2 лажици путер или масло 1 главица кромид ситно сечкана 2 чешниња лук, ситно сечкани 1 морков...

ПРОФЕСОР ПО ПЕДИЈАТРИЈА ОБЈАСНУВА: Зошто не е безбедно да се става чорап наполнет со...

ПИШУВА: Д-р Бенџамин Хофман, професор по педијатрија   Секој родител сака неговото бебе да може добро да спие. Брзото пребарување на интернет може да открие десетици совети кои имаат за цел да помогнат да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Оризов пудинг со јаболко

Потребно: 1 шолја ориз Малку сол 5 шолји кравјо млеко ½ шолја шеќер 1 лажица сок од портокал 1 јаболко 1 лажичка мелен цимет ½ лажица мед Подготовка: Во сад ставете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени палачинки од компир и ориз

Потребно: 300гр сварен ориз 3 компири, сварени, излупени 1 кромид 1 морков 3 лажици масло 2 чешниња лук Малку свеж магдонос 2 јајца 200мл јогурт 150гр брашно  ½ лажичка сода бикарбона ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Похувани “плескавици“ од рерна

Потребно: За оризот: 1 шолја (200мл) ориз 3 шолји (200мл) вода 1 лажичка сол За месото: 1 кг мелено месо 1 кромид 2 лажички лук во прав 1 лажичка сол 3 лажички...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: