дома тагови пливање

Ознака: пливање

МИТОВИ И ВИСТИНИ ЗА ЛЕТНАТА БРЕМЕНОСТ: На бебето не му е жешко во стомакот

Создавањето нив живот е магично, но кога на тоа ќе се додадат бројни “народни или бабски“ приказни за тоа што трудниците смеат и не смеат, особено во текот на летните месеци,...

ПОЛЕКА СО ПРВОТО ВЛЕГУВАЊЕ ВО МОРЕ: Бебињата имаат пријатно сеќавање на лебдење во матката,...

Летувањето со дете кое се уште не проодело може да биде доста предизвикувачко и исцрпувачко, особено ако веќе има некоја усвоена дневна рутина, бидејќи одеднаш сте се нашле со него во...

Инструкторка по пливање предупредува на опасна грешка што многумина ја прават со детските базени

Надвор е топло и децата сакаат да се разладат. Тоа значи дека е време да се постави базен во дворот. Иако тоа е одлична забава, родителите се предупредуваат никогаш да не...

Проф. д-р Бранимир Несторовиќ: Друштво на децата се другите деца, а не бабите и...

Децата имаат само една обврска во животот, а тоа е да си играат. Тие треба постојано да скокаат, да играат и да трчаат. Не е важно што понекогаш и ќе се...

Намирници кои не е добро да ги консумирате пред пливање

Правило е да не влегувате во вода барем половина час по оброкот, а има и одредени видови на храна што е подобро да се избегнуваат пред пливање. Ви донесуваме список на...

Може ли да се заразите со COVID-19 додека пливате: Епидемиолог објаснува дали коронавирусот се...

Со летото и топлото време, коронавирусот не исчезна, како што многумина се надеваа. Напротив. Во тек е сезоната на одмори, па многумина се прашуваат дали е безбедно и дали може да...

Интервју со прим. д-р Нада Темелкоска: Kошарката, одбојката и пливањето го стимулираат растот кај...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Ако сакате високи деца - запишете ги да тренираат кошарка, одбојка или пливање, а одбегнувајте го фудбалот. „Секако не треба да ги заборавиме генетските предиспозиции кои ги носиме сите индивидуално...

Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска: СКОЛИОЗА – Кај помало дете е поголема...

ПИШУВА: Науч. сор. прим. д-р сци. Силвана Наунова-Тимовска специјалист педијатар ♦♦♦♦♦♦♦ Дефиниција на сколиоза Сколиоза (scoliosis/scolios) - искривување Сложена тродимензионална деформација Манифестација на развојните заболувања на ‘рбетот во периодот на забрзан раст Странично искривување на...

Откриена уште една причина зошто пливањето помага во развојот на бебето

Професорот Хермундур Сигмундсон и неговиот колега проф. Брајан Хопкинс од Универзитетот Ланкастер, споредиле 19 бебиња пливачи и 19 бебиња од контролна група кои не знаеле да пливаат. Единствен фактор на разлика...

ЛЕТНИ ПРОБЛЕМИ: Осип кај децата од жештина или после пливање

ОСИП ОД ЖЕШТИНА “Жешкото време може да предизвика детето да се исипе од глава до пети. Изложеноста на високи температури, а особено и кога е присутна и  влага, на кожата се појавува...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: