РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Три вида киноа со зеленчук

Киноата е здрав избор, кога станува збор за вашето бебе, а нејзината предност е што може да се меша со се. Важно е добро да се свари и да се изблендира.

Потребно:

  • Половина шака бела киноа
  • Половина шака црвена киноа
  • Половина шака црна киноа
  • 1 тиквичка (исечкана на коцки)
  • 1 компир (исчекан на коцки)
  • 1 морков
  • Нане
  • Мајчина душица

Подготовка: Излупете ги тиквицата и компирот и исечкајте ги на коцки. Заедно со киноата, сите три вида, и малку нане и мајчина душица ставете ги во вода. Нека се варат 15 минути додека зрната на киноата не омекнат. Најтврда е црната киноа, па проверете ја неа. Кога се ќе омекне, исцедете ги состојки и ставете ги во блендер, убаво да се измиксираат до еднолична маса. Можно е црните зрна киноа, иако се варени и по блендирањето да останат позрнести, но тие се и натаму меки и не претставуваат проблем за бебето. Оладете го оброкот и послужете му го на вашето бебе.