РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Каша од тиквичка, јаболка и карфиол

Вашето бебе ќе обожува да јаде карфиол во оваа необична комбинација.

Потребно:

  • Неколку цветови карфиол, отсечени од стебленцата
  • Една исчистена и исечкана јаболка
  • Една помала исчистена и исечкана тиквичка

Подготовка:

Добро измијте го карфиолот по млаз ладна вода. Исечканата јаболка, тиквичка и карфиол ставете ги во вода и сварете ги кратко. Кога зеленчукот и јаболката че омекнат, испасирајте ги или згмечете ги со вилушка (во зависност од возраста на детето). Ако сакате да добиете мазна структура, по потреба додадете вода.