РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тиквички со пилешко

Искористете ја сезоната на тиквички и подгответе вкусен ручек за вашето бебе.

Состојки:

  • 1 тиквичка средна големина
  • 1 компир средна големина
  • 1 морков
  • Парче бело месо
  • Лажица павлака
  • Свеж зачин

Подготовка: Излупете ја тиквичката, исечете ја на кругови, па кратко обарете ја во малку посолена вода. Осцедете ја од вода и изгмечете ја. Во меѓувреме, сварете го компирот и морковот, а месото издинстајте го со малку масло и вода. Сите состојки ставете ги во блендер, измиксирајте и измешајте со изгмечената тиквичка. Зачинете со малку исецкан свеж зачин и лажица павлака (или младо посно сирење).