РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Фритата со праз, тиквица и сирење

Со овој рецепт за вечера на децата, ви го претставивме здравото мени за превенција на дебелина кај децата од училишна возраст. Тоа значи дека децата, за да немаат проблеми со телесната тежина и да растат здрави, треба да имаат 5 оброка дневно: предпојадок, појадок, ручек, меѓуоброк, и вечера.

Потребно (за 4 лица):

  • 2 лажици маслиново масло
  • 3 парчиња праз (исечкан само белиот дел)
  • 2 тиквички (исечкани на тенки стапчиња)
  • 1 чешне лук (ситно сечкан)
  • 5 јајца
  • 100гр ренадно сирење или кашкавал

Подготовка: Во сад за печење загрејте една лажица маслиново масло. Додадете го празот и пржете на тивок оган додека не омекне. Затворете со капак и динствувајте го уште 10 минути, со повремено мешање. Потоа додадете ги тиквичките и лукот и нека се готват уште 10 минути. Потоа додадете го сирењето и јајцата и смесата убаво измешајте ја. Преостанатото масло додадете го во садот и израмнете ја површината на смесата во садот за печење. Печете на тивок оган – 15 минути, дека фритатата не биде целосно испечена. Тргнете го садот од оган и ставете го во претходно загреана рерна. Наместете ја рерна да пече само од горе и оставете ја фритатата од 3 до 5 минути додека не поприми златна боја.