дома тагови токсини

Ознака: токсини

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детокс смуди за енергија

 Потребно: 1 портокал 1 рака свеж спанаќ 1 рака свеж исечкан кељ 4 помали цветови брокула 1 банана 1 јаболка ½ морков ½ чаша вода (или по потреба) Подготовка: Сите состојки измијте...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детокс смуди со ѓумбир

Потребно: 1 парче свеж ѓумбир (не поголемо од половина прст) 1 лажичка цимет 1 рака свеж спанаќ сок од половина портокал Вода по потреба Подготовка: Ѓумбирот излупете го и исечкајте го на...

РИЗИКОТ ОД РАК Е ВО ПОРАСТ МЕЃУ МЛАДИТЕ: Дали за ова е виновен западњачкиот...

Ризикот од добивање рак се менува со возраста, на штета на младите генерации. Нова студија покажала дека на младите, обично здрави возрасни лица се повеќе им се дијагностицира рак, а стапката...

ЗНАЦИ КОИ УКАЖУВААТ НА ДЕХИДРАТАЦИЈА: Секој може да дехидрира, но доенчињата, малите деца и...

Во текот на летото консумираме многу повеќе течности на дневна основа отколку во постудените месеци. Нашето тело едноставно бара повеќе хидратација во текот на топлите месеци, првенствено затоа што губи повеќе...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: ДВЕ ДЕТОКС напивки што ќе ве исчистат од сите токсини

Смуди до спанаќ За оваа напивка која изобилува со хлорофил потребна ви е една рака спанаќ, сок од лимон, едно стебленце целер, едно зелено јаболко и чаша вода или растително млеко. Сите...

Нутриционист советува: Како да ја вратите силата по прележан Ковид-19

Како и секоја болест, Ковид-19 остава трага на организмот и го исцрпува. За тоа постојат две главни причини. Недостаток на хранливи материи за време на болеста и вирусот, кој е огромен...

Тешки метали во храната за бебиња и мали деца: ФДА ќе предложи ограничување на...

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) планира да предложи ограничувања за арсен, олово и жива во храната за бебиња, преземајќи мерки два месеци по конгресниот извештај за откриени производи...

Проф. д-р Борислав Каменов, имунолог: Ако немате доволно ВИТАМИН Д, тогаш сте изложени на...

Неспорна е ефикасноста на витаминот Д, и токму затоа мислам дека тука лежи тајната зошто болеста се интензивира во последно време. Бидејќи, додека времето беше убаво, додека имаше сонце, ние...

Проф. д-р Борислав Каменов: Здравјето на цревата и витаминот Д се клучни во борбата...

♦♦♦♦♦♦♦ За тоа колку е важен имунитетот во време на пандемија на коронавирус, како да се подобри општата состојба на организмот, како и кои витамини и минерали треба да ги внесуваме за...

Д-р Џули Лутингер, педијатар: МЕДОТ Е ОПАСЕН ЗА БЕБИЊАТА – треба да се воведува...

♦ Бебињата помали од една година можат сериозно да се разболат ако консумираат мед ♦ Медот може да содржи C. botulinum бактерија, која може да создаде токсин во тенкото црево на бебето,...

Најнови вести

ДАЛИ ТРЕБА И КОГА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ДАДЕ МОЖНОСТ НА ИЗБОР? Психолозите...

Родителите, велат експерите, Божена Периќ, психолог и Ивана Доловчак, социјален работник често ни се обраќаат со прашање поврзано за давањето избор на детето, дали...

МОЖАТ ЛИ ДЕЦАТА ПОМЛАДИ ОД ЕДНА ГОДИНА ДА ЈАДАТ СЛАТКИ? Можат, ви носиме листа...

Често на улица или во парк имаме можност да видиме малечки од една година како јадат колачи, крофни, бисквити, колачи... Децата уште од мали...

ВРЕМЕТО Е ОД СУШТИНСКО ЗНАЧЕЊЕ: Три места на кои родителите треба веднаш да побараат...

Болничарката и мајка на три деца Ники Јуркуц редовно објавува совети за родителите, но и предупредувања, од кои многу се однесуваат на безбедноста на...

Во прво лице: Јас сум медицинска сестра на педијатрија, ова се 10 работи што...

Справувањето со незгодни и нетрпеливи пациенти мора да е неверојатно напорно за медицинските сестри кои се и онака под притисок на исцрпениот здравствен систем. Сега...

10 прекрасни детски имиња кои имаат латински корени

Најдовме класични и популарни имиња кои имаат латински корени, но и интересни значења. Адријана Само кажете го ова прекрасно име и ќе сфатите колку убаво...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи бомбици од кокос и бисквити

Потребно: 240 гр бисквити 250 гр крем сирење 50 гр шеќер во прав 200 гр кокосово брашно Подготовка: Сомелете ги бисквитите и измешајте ги со...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Жените кои подоцна стануваат мајки подобро ги воспитуваат своите деца

Мајчинството на постара возраст има предности во однос на искуството и емоционалната подготвеност, но може да донесе и низа компликации и одредени здравствени ризици...

Четири замки кои одмагаат при успивање на бебето

Дознајте како можете да му дадете нежна поддршка на вашето бебе за лесно да заспие - секој ден. Бебето останува будно подолго Многу родители мислат...

Со годините се потешко се забременува, но жените кои подоцна родиле подобро ги воспитуваат...

Точно е дека со годините станува тешко да се забремени. Тоа е затоа што жените се раѓаат со фиксен број на јајце клетки кои...

НЕПЛОДНОСТА ЧЕСТО Е ТИВКА, НО ТЕЛОТО ДАВА СИГНАЛИ: Шест знаци на проблеми со плодноста...

Сакате да имате дете? Без разлика дали сакате да забремените сега или планирате да имате потомство во иднина, сигурно се прашувате дали ќе биде...

Гардијан: Пилула за рак на белите дробови го намалува ризикот од смрт за половина,...

Пилула земена еднаш дневно го намалува ризикот од смрт од рак на белите дробови за половина, според „возбудливите“ и „без преседан“ резултати од еднодецениско...

КОЛКУ ВРЕМЕ ДЕЦАТА СМЕАТ ДА ПОМИНУВААТ ПРЕД ЕКРАН? Судејќи според препораките на експертите, речиси...

Да се ​​биде пред екраните е наше секојдневие и, како што слушаме од многу родители, извор на повеќето конфликти или несогласувања во многу семејства....

РАЗБИЕНИ 7. НАЈГОЛЕМИ МИТОВИ ЗА ИСХРАНАТА НА ДЕЦАТА: Дали шеќерот предизвикува кариес и детската...

Маслиновото масло е најздраво, спанаќот е богат со железо, тоа го тврди дури и Попај. Што од ова е точно? Разбивме некои од најголемите...

Должината на менструалниот циклус поврзана со исходите на кардиоваскуларни болести

Долгите и кратки должини (траења) на менструалниот циклус се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, укажуваат резултатите од неодамна објавеното...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со сос од мед и сенф

Потребно: 4 пилешки копани со каракопан 2 лажици маслиново масло 2 лажици сенф 2 лажици мед Сол Црн пипер Подготовка: Загрејте ја грил тавата или...
error: