Нутриционист од Харвард открива достапни намирници кои го подобруваат помнењето и концентрацијата кај децата

Исхраната во детството има долгорочно влијание на развојот на интелегенцијата, некои намирници помагаат кај подобрување ан помнењето и конентрацијата.

Генетиката не е единствената која влијае на менталните способности на децата. Верувале или не, исхраната во детството може да има големо влијание на развојот на интелегенцијата. Некои намирници се похранливи од другите, па помагаат во развојот на мозочните клетки и подобрување на помнењето и концентрацијата.

Најважна е храната богата со омега-3 масни киселини, фолати, железо, јод, цинк, холин и витамини А, Б12 и Д.  Нутрициониската од Харвард и експерт за мозок, д-р Ума Наиду споделува некои намирници за мозокот кои можат да им помогнат на децата да останат фокусирани и сконцентрирани.

СМУДИ

Смудито е одличен начин да вклучите здрави хранливи материи во исхраната на вашето дете. Во смудито можете да додадете спанаќ, кој е богат со фолна киселина и растителни влакна, додека чиата или јаткастите плодови ќе обезбедат омега-3 масни киселини, влакна и протеини. Можете да го подобрите вкусот со додавање боровинки богати со антиоксиданти, додека обичниот, незасладен јогурт ќе му даде на смудито кремаста текстура и ќе обезбеди доза на пробиотици за здрави црева.

КРЦКАВ ЗЕЛЕНЧУК

На сите ни е позната нутритивната супериорност на зелениот зеленчук. Богат е со железо, калциум, влакна, витамин Ц, омега-3 масни киселини и фолати. Но, како можете да им помогнете на најмалите да уживаат во малку предизвикувачкиот вкус на спанаќ, зелка, кељ, брокула? Одговорот е: Започнете рано и не се откажувајте! Децата обично не сакаат варен зеленчук, па затоа е подобро да се подготвите во рерна или фритеза. Така ќе биде крцкаво и сочно.

ХУМУС

Мешунките се богати со железо, цинк, протеини и растителни влакна. Сето ова е неопходно за развој на мозокот. Ако вашето дете не сака да јаде мешунки, можете да ги претворите во хумус, кој одлично оди со крекери, шери домати, краставици, моркови или парчиња јаболка.

ЈАЈЦА

Јајцата се одличен извор на витамините А, Д и Б12, како и холин. Докажано е дека холинот го подобрува развојот на мозокот и долгорочната меморија. Јајцата се исто така богати со омега-3 масни киселини и витамин Е.

ЛОСОС

Рибата е одличен извор на DHA, која припаѓа на омега-3 семејството на есенцијални масни киселини и има корисно влијание врз развојот на мозокот. Поради својот благ вкус, лососот е одличен избор за мали деца. Тој е одличен извор на витамин Б12 и омега-3 масни киселини, кои го поттикнуваат развојот на мозокот, но и подобро расположение.