дома тагови деца

Ознака: деца

Не се откажувај, биди благодарен и љубезен… Овие фрази повторувајте му ги на детето

Многу родители ги воспитуваат своите деца според моделот на своите родители (како нив ги воспитувале), а многумина го прават токму спротивното за да ги избегнат грешките на своите родители. Но, сите...

Зимски цревни вирози: Симптоми на гастроентеритис кај децата

Вирусите се причинители на 30 до 40% од инфективните проливи во развиениот свет, што вирусните гастроентеритиси ги става на второ место на најчести болести. Патот на нивно пренесување главно е феко-орален...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвен ориз

Потребно: 200гр сварено и исечкано цвекло 300гр варен ориз Еден мал исечкан кромид, малку пропржен Три жолчки 100гр варено, исечкано пилешко или мисиркино месо 50мл пилешки бујон Малку млеко или 200мл...

Што кога детето дома е агресивно, а во јавност мирно?

Многу родители се загрижени и збунети од однесувањето на своите деца кои дома се агресивни, додека на секое друго место се вистински ангели и мирни. Мозокот, објаснува д-р Штифелман игра важна...

Трик кој делува: Смирете луто и нервозно дете за неколку минути

Во одредени моменти децата знаат без причина да почнат да плачат, или да врескаат од бес, за што постои начин кој помага брзо да го смирите детето. Оваа тактика може да биде...

Аритмија на срце кај децата

Срцевите аритмии многу често се среќаваат кај децата. Всушност, може да се каже дека секое дете има аритмија. За среќа, кај повеќето деца станува збор за аритмии кои се карактеристика на...

Чаеви за деца: Што смеат да пијат во одредена возраст?

Децата смеат да пијат билни чаеви. Треба само да внимавате тие чаеви да не содржат шеќер или некои други засладувачи. Еве кои видови чај се погодни за децата: Во првите недели по...

Табела на раст на децата

Секое дете за една година би требало да ги надрасне панталоните и чевлите, но што кога детето не расте по предвидениот календар? Табела за раст: Детето најмногу расте во првата година од...

М-р Ивана Урдаревиќ: Речениците од два или три збора се јавуваат околу втората година...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор   Нормалниот јазичен развој е составен дел од биолошкиот и менталниот развој на детето и се одвива во склад со него и со тоа секое...

Намирници кои не смеете да им ги давате на децата

Мед – Децата до две годишна возраст не смеат да јадат мед бидејќи може да содржи токсин Clostridium botulinum кој предизвикува труење наречено ботулизам. Имунитетот кај возрасните лицa е способен да се...

Најнови вести

ЖИВОТ ВО МАЈЧИНИОТ СТОМАК: Кои движења на бебето се нормални, а кои не

Вообичаено помеѓу 20. и 24. недела, почнуваат да се чувствуваат феталните движења. Жени кои се претходно веќе родиле, обично тие движења почнуваат порано да...

Како бебето кажува дека ја сака мама

Бебињата имаат свој начин на покажување на љубовта кон мајките и се изразуваат низ ситни работи кои се јасно видливи. Ако вашето бебе престанува...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Потребно: 3 јајца 350мл млеко 100мл минерална вода 1 тиквица (средна големина) 50гр растопен путер 250гр брашно Сол Црн пипер Пармезан за наросување Подготовка: Излупете...

КРОНОВА БОЛЕСТ: Причина, симптоми и што да направите кога ќе се појави кај детето?

Кроновата болест е хронично воспаление на цревниот ѕид, односно воспаление на дигестивниот тракт и може да го зафати целиот дигестивен тракт од устата до...

Ковид-19 носи поголем ризик од психоза, деменција и мозочна магла дури и две години...

Оние кои прележале Ковид-19 се соочуваат со поголем ризик да развијат невролошки и психијатриски проблеми како психоза, деменција и мозочна магла дури и две...

НЕ СЕ СВЕСНИ ДЕКА СЕ ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН: Многумина заразени со корона мислат дека...

Истражувањето спроведено во медицинскиот центар „Cedars-Sinai“ во Лос Анџелес покажува дека 56% од луѓето заразени со омикрон варијантата на коронавирус имале толку благи симптоми...

АКО СТЕ НЕТРПЕЛИВИ: Три рани знаци кои откриваат дека сте можеби бремени уште пред...

Откако вие и вашиот партнер ќе одлучите дека е време за бебе, низ главата почнува да ви се врти прашањето: „Дали сум сега можеби...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа со куркума и зеленчук

Потребно: 500гр карфиол 500гр компири 1 црвен кромид 1 чешне лук 800мл зеленчуков бујон 50гр сланина 4 лажици маслиново масло 50гр путер 1 лажичка...

Зошто со едно од децата секогаш имате посложен однос и почесто се расправате?

Во секое семејство е сосема нормално да се појават несогласувања и расправии. Сепак, дали некогаш сте се запрашале зошто со едно од своите деца...

РАЗВОЈ НА БЕБЕТО ВО ПРВАТА ГОДИНА: На овој начин може да влијаете на детската...

Веднаш по раѓањето, можете значајно да влијаете на развојот на мозокот на вашето бебе. Ова се неколку едноставни начини со помош на кои тоа...

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО УМОТ НА ДЕТЕТО ДОДЕКА ИГРА ВИДЕОИГРИ: Невролог ги открива последиците...

Видеоигрите може да имаат негативен ефект врз умот на детето доколку се играат предолго и премногу често. Според неврологот д-р Дин Барнет, видеоигрите пружаат...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Потребно: 1л млеко 4 пудинга од ванила 6 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 100гр бело чоколадо 250гр маргарин 4 лажици кисела павлака 400гр бисквити ...

Пет најчести добронамерни родителски грешки

Кои се најчестите грешки кои родителите го прават, а кои всушност би можело да го повредат детското ментално и физичко здравје на подолги патеки? Ова...

ВРЕМЕ СО БЕБЕТО: Како секојдневните моменти да ги направите време за поврзување

Поврзете се со бебето, покажете му колку го сакате и животот ќе ви биде полесен и поубав. Ќе имате среќно и мирно бебе, а...
error: