дома тагови грешки

Ознака: грешки

Д-р Рајовиќ: Родителите од раѓање прават грешки кои му штетат на развојот на детето

Еден од најценетите стручњаци по прашање на воспитувањето деца, д-р Ранко Рајовиќ кој е основач на НТЦ програмата, вели дека наједноставно се опишува како примена на медицината во педагогијата. Тоа е...

И вашето дете не јаде зеленчук: Можеби го правите токму ова…

Околу 80 проценти од децата во земјава не јадат зеленчук секој дек, додека 59 проценти од нив не јадат ниту овошје. А, токму консумирањето овошје и зеленчук е поврзано со помал...

6 најголеми грешки при успивање на детето

Имате ли потешкотии со усповање на своето дете и будење во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекори во воспоставување на квалитетна рутина на спиење и дознајте како да...

Цело време го правиме погрешно: Совети за правилно пресоблекување на бебето

Денешните истражувања укажуваат на тоа дека развојот на мозокот кај човекот зависи од опкружувањето во кое детето расте и искуствата кои ги стекнува, исто толку колку и генетиката. Правилното постапување со...

Родителски грешки кои влијаат на тоа како детето се гледа себе си

Повеќето родители сакаат правилно да го воспитаат своето дете како би пораснало во добар човек, но многумина и во најдобрата намера, несвесно грешат. Одредени методи до кои цврсто се држат доведуваат...

Слаѓана Трајкова: Кога малото дете зборува не треба да се прекинува

ПИШУВА: Слаѓана Трајкова, мастер логопед „Завод за рехабилитација на слух, говор и глас“ – Скопје  ♦♦♦♦♦♦♦ Како треба детето да развие правилен и логичен говор (2) П овеќето деца ги сакаат сликовниците, се загледуваат во шарените убави слики,...

Премали деца, преамбициозни родители. Каде се греши при вклучувањето во спорт со најмладите?

Во шестата година децата веќе не се фокусирани само на родителите, туку се вртат кон себе. Низ егоцентричноста се обидуваат да ги идентификуваат своите сопствени интереси создавајќи независна личност. Нивните интереси...

Грешки при успивање на бебето

“Целосна темница и тишина се најголемите грешки при успивање на бебето. Бебето е научено на блага светлина и на звуци, и затоа треба да се користи т.н. бел шум, звуци кои...

4 најчести родителски грешки во првите шест месеци на бебето

Пред да добијат бебе, многу мајки и татковци се информираат за тоа како треба да го хранат и негуваат. Корисни совети добиваат од педијатри, патронажните сестри или пријателите кои веќе имаат...

Бебето се буди во текот на ноќта и тешко се успива – Во што...

Вашето дете често се буди во текот на ноќта, тешко го успивате, а тоа се ве чини дополнително уморни. Ако вашето бебе нема мирен сон, немате ни вие. На детето мора...

Најнови вести

КАПЕЊЕ ВО ЕЗЕРА И БАЗЕНИ: Дали може да се заразите со коронавирус?

Поради моменталната епидемиолошка ситуација во земјава, кај многумина постои дилема дали треба да се капеме во јавни базени или плажи за време на време...

Шест заблуди поради кои мајките се откажуваат од доење

Секое дете поинаку му пристапува на хранењето, единствено заедничко за сите деца е дека мајчиното млеко е најдобрата можна храна која можат да ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Антистрес смути

Потребно: 25гр семки од тиква 200мл бадемово млеко 2 лажици ленено семе 1 портокал (може и половина) Подготовка: Лененото семе и семките од тиква ставете...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Децата го шират коронавирусот, но не на начин како возрасните

Нејасно е во која мера децата можат да го шират новиот коронавирус, но нова студија укажува на тоа дека е можно да го пренесуваат...

Зошто кај детето може да се појави осип од одредено овошје?

Општо земено не е вообичаено алергиските реакции да се јавуваат на цела група намирници, на пример овошје, но може да се јави алергиска реакција...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Идеална детска вечера

Потребно: 300гр спанаќ 1 шолја брашно 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 2 јајца 1 шолја млеко ½ шолја растопен путер 250гр...

КОГА БЕБЕТО ИКА – дали постои причина за загриженост и што никако не смеете...

Икањето на новороденчето може да биде многу изненадувачко за родителите на прво бебе, но нема причина за паника. Тоа е нормална појава и нема...

ХОЛАНДСКИТЕ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ТВРДАТ: На децата не им се потребни маски и за нив не...

Кога станува збор за новиот коронавирус, тој главно се шири помеѓу возрасните и од возрасните членови на семејството на децата. Ширењето на КОВИД-19 меѓу...

COVID-19: Децата со коронавирус наместо респираторни може да развијат невролошки симптоми, сугерира најновата студија

Во студијата биле опфатени пациенти помлади од 18 години со инфекција Sars-CoV-2 и невролошки симптоми  Децата со коронавирус може да имаат невролошки симптоми во отсуство...

М-р Ивана Урдаревиќ: Зарипнатоста е прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата –...

ПИШУВА: М-р Ивана Урдаревиќ логопед, специјален едукатор и рехабилитатор ♦♦♦♦♦♦♦   Нарушување на основниот глас – DYSPHONIA Прв и највпечатлив знак за нарушување во фонацијата е зарипнатоста – dysphonia. Под...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детски мафини за појадок

Потребно: За 12 мафини 2 помали тиквици Малку сол 2 јајца 1 прашок за печиво 1 чаша јогурт 4 лажици масло 2 чаши брашно Подготовка: Вклучете...

На овие 4 работи мора да внимавате во раната бременост

БРОЈТЕ ГИ ХРАНЛИВИТЕ СОСТОЈКИ, А НЕ КАЛОРИИТЕ Повеќето жени се свесни каква и која храна е препорачливо да се избегнува за време на бременоста: свежо...

МОЖЕ ДА ТРААТ СО МЕСЕЦИ: Зошто губењето на мирисот или вкусот е чест симптом...

Се побројни се истражувањата кои се занимаваат со феноменот на изненадно губење на сетилото на мирис или за вкус, кој се доведува во релација...

ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ: По борбата со карцином забременила, а пред породувањето се заразила...

♦♦♦♦♦♦♦ Медицинската сестра Кејт Фоксал (36) од Бурнмут, Англија, го родила своето второ дете откако таа и нејзиниот сопруг Даниел Банди (37) го победиле коронавирусот,...

Се повеќе млади луѓе се заразуваат со коронавирус: Тоа може да стане голем проблем...

SARS-CoV-2 едноставно ја користи можноста што му се укажала со ублажување на мерките. Луѓето низ целиот свет, а особено помладите, се вратија на старите...
error: