дома тагови играчки

Ознака: играчки

Која е најдобрата температура во детската соба за да се спречи СИДС?

Како „Златокосата и трите мечки“, договорот за удобна собна температура е предизвик за многу домаќинства. На некого му се допаѓа ладно, на друг топло... но која температура е „вистинска“ за бебето? Спротивно...

Родители внимание: Се повеќе деца голтаат или ставаат копчести батерии во уста, нос или...

Бројот на деца примени како итни случаи откако проголтале мали литиумски батерии, познати и како копчести батерии, е зголемен повеќе од двојно во изминатата деценија, покажа новото истражување. Извештајот објавен во списанието...

КОГА ИГРАЧКИТЕ НЕ СЕ ЗАБАВНИ: Зошто далечинскиот управувач и дрвените лажици им се поинтересни...

Сигурно сте забележале дека детето попрво ќе посегне по далечинскиот управувач, мобилен телефон, дрвена лажица отколку по играчка. Тоа во педагогијата е познато како хеуристичка игра, а самиот поим настанал за...

НАВИДУМ БЕЗОПАСНИ РАБОТИ КОИ МОЖЕ ДА ДОВЕДАТ ДО НЕЗГОДИ КАЈ БЕБИЊАТА: 10 секојдневни опасности...

Одгледувањето дете е авантура која колку што е убава, толку е и предизвикувачка. Секојдневниот живот е полн со ситуации кои би можеле да бидат потенцијално опасни за нашите малечки, а вие...

Американската академија за педијатрија (ААП) објави ажурирани препораки за безбедно спиење: БЕБЕТО СЕКОГАШ ДА...

Секоја година, околу 3.500 бебиња во САД умираат ненадејно додека спијат. Повеќето од овие трагични смртни случаи се должат на синдромот на ненадејна смрт на доенчиња (SIDS) или случајна смрт од...

АКО МОЖЕ ВО ГРАДИНКА, МОЖЕ И ДОМА: Како да го мотивирате детето да си...

Нередот што останува по играта за многумина родители е вечна тема за распоравии со децата. Воспитувачките немаат проблем со тоа бидејќи децата во градинка расчиствуваат сами, односно ги собираат играчките по...

Проф. Томас Гилович, психолог: Ги прашав децата кои се најубавите моменти во нивниот живот....

„Ги замолив моите деца да ми кажат - кои се најсреќните моменти што ги паметат? Кои се нивните најубави спомени? Меѓу нивните одговори беа семејни излети во забавни паркови, одење во...

Зошто децата повеќе сакаат да си играат со различни предмети отколку со играчки

Сигурно сте забележале дека детето попрво ќе посегне по далечинскиот управувач, мобилен телефон, лажица отколку по играчка. Тоа во педагогијата е познато како хеуристичка игра, а самиот поим настанал за да...

Бебињата имаат 10 ПАТИ ПОВЕЌЕ микропластика во столицата отколку возрасните – за тоа се...

Научниците ја анализирале микропластиката во изметот на бебиња и возрасни Во сите примероци биле пронајдени микропластични влакна Нивото на полиетилен терефталат (ПЕТ) било 10 пати повисоко кај бебињата Истражувачите веруваат...

Хемикалиите во пластиката го оштетуваат мозокот на бебињата и мора веднаш да бидат забранети,...

Синтетичките хемикалии наречени фталати го оштетуваат развојот на мозокот кај децата и затоа мора веднаш да се забранат во производите за широка потрошувачка, апелираат група на научници и здравствени работници од...

Најнови вести

Терапевтите откриваат пет причини зошто  се повеќе деца се емоционално нестабилни

Канадската терапевтка Викторија Продај предупредува дека децата се се полоши во училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и “лошото“ родителство....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Потребно: 3 јајца 250гр шеќер 275гр брашно 3 лажички прашок за печиво 100гр путер 100гр кисела павлака  300гр портокали За глазура: Сок од еден портокал ...

6 работи кои жените не сакаат да признаат дека ги правеле во бременоста

Која навика сте ја криеле за време на бременоста? Ви претставуваме шест работи кои жените ги прават, но никому не сакаат да ги признаат...

Што навистина открива родилната тежина на бебето?

Зошто постои таква опсесија со родилната тежина? “Општо, родилната тежина може да биде добар показател на здравјето на бебето“, вели д-р Дејвид Хил. Со...

Симптом кој укажува дека може да има сериозен проблем: ИСПАКНАТА ФОНТАНЕЛА КАЈ БЕБИЊАТА БАРА...

Ники Јуркуц, медицинска сестра која им дава совети на родителите преку страницата на Инстаграм Tiny Hearts Education, предупреди на можен сериозен здравствен проблем кај...

МАЈКИТЕ СЕ ПОСТАРИ ОД КОГА БИЛО: Зошто жените го одложуваат раѓањето на деца и...

Мајките во Англија и Велс се постари од кога било досега, открија вчера официјалните бројки. Со оглед на тоа што се повеќе жени избираат да...

Кога бебето почнува да седи?

Доколку внимателно се погледне положбата што бебе на четири месеци ја завзема кога е на грб, се гледа доста сличност со седечката положба. Рамнотежата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Најмеки, едноставни кифлички

Потребно: 1кг брашно 600мл млеко 300мл зејтин 2 кесички сув квасец 2 лажички шеќер 3 лажички сол Подготовка: Дел од млекото загрејте го, но не...

Децата родени со помалку од 34 недели покажуваат когнитивни недостатоци во адолесценцијата

Споредено со адолесцентите родени во 40 гестациска недела, оние родени во <34 гестациска недела покажуваат дефицити во три когнитивни домени: пишан јазик, математика и...

СЕ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КАШЛИЦАТА КАЈ ДЕЦАТА: Како да разликувате сува и...

Во постудениот период од годината, кашлицата е честа појава кај децата. Тоа е придружен симптом на инфекции на дишните патишта, како и познати детски...

БРУКСИЗАМ ИЛИ ЧКРИПЕЊЕ СО ЗАБИТЕ: Честа појава кај малите деца

Бруксизам или чкрипење со забите, е феномен кој обично се јавува навечер додека спиеме. Обично, забите на долната вилица несвесно се лизгаат по забите...

ЗИМСКИ ТЕМПЕРАТУРИ: Колку студено време е многу студено за бебето?

Без разлика на временските услови, родителите сакаат да уживаат со своите деца на свеж воздух. Но, кога температурата е под нула, мора да се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини бриош

Потребно: 1 банана 130гр брашно ½ лажичка прашок за печиво 2 лажици грчки јогурт Млечно чоколадо Подготовка: Бананата испасирајте ја, па додадете го брашното и...

БЕБЕШКИ РЕЧНИК: Препознајте за што плаче бебето и што значат звуците што ги испушта

Плачењето е главен начин преку кој бебето во првите четири месеци од својот живот ги изразува своите потреби – но како родителите може да ...

ПОИНАКОВ НАЧИН НА ВОСПИТУВАЊЕ: Зошто децата во Данска се најсреќни?

Еден ден во неделата без обрвски и активности, наменет исклучиво за безбрижна детска игра, потоа умереност во пофалбите, отворена и едноставна комуникација, настојување детето...
error: