дома тагови кашичка

Ознака: кашичка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Месна кашичка +9.

Потребно: Карфиол 1 морков 50гр мелено месо 1/2 кромид Неколку капки маслиново масло Подготовка: Морковот и кромидот изрендајте ги и пропржете го заедно со меленото месо на малку масло. Потоа додадете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Оризова кашичка +7м.

Потребно: 2 лажици ориз 1 морков 1/2 тиквичка  50гр мисиркино бело месо Подготовка: Измијте го оризот. Претходно на малку масло продинуствувајте го изренданиот морков и тиквичка, заедно со мисиркиното месо. Додадете малку...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешка кашичка +7м.

Потребно: 50гр пилешко месо 2 лажици ориз 1/2 морков 1 лажица маслиново масло Подготовка: Ставете го морковот да се вари, исечкан на помали парчиња, околу 10 минути. Потоа додадете го оризот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Месно пире +8м.

Потребно: 70гр мелено месо  1 морков 1 лажица ориз 1/2 тиквица Подготовка: Изрендајте го морковот и заедно со месото ставате да се динствуваат со малку вода. По 5-7 минути, додадете го измиениот...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од цвекло +8м.

Потребно: 40гр телешко месо ½ цвекло (помало парче) ½ компир ½ морков Подготовка: Месото ставете го во сад и прелијте го со вода.. Кога водата ќе проврие, соберете ја пената и варете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од модар патлиџан +8м.

Потребно: 1 модар патлиџан 50гр мисиркино месо 1 морков ½ компир Маслиново масло Подготовка: Модриот патлиџан излупете го и исечкајте го на мали коцки. Ставете го да се вари на пареа додека...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зелена кашичка +8м.

Потребно: 2 тиквици (средна големина) 2 шолји грашок (свеж или замрзнат) Подготовка: Крупно исечканите тиквици ставете ги да се сварат на пареа, околу пет минути. Додадете го грашокот и варете уште пет...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Нутритивна кашичка +7м.

Потребно: Тиква Карфиол Кељ Неколку капки маслиново масло Подготовка: Измијте ги и исечкајте ги состојките. На тиквата отстранете ја кората, а на од кељот отстранете ги здебелните делови од листовите. Ставете го...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овесна кашичка со риба +8м.

Потребно: 1 парче филе риба по избор 1 морков ½ кромид 3 лажици овесни снегулки 3 лажички доматно пире 1 лажица маслиново масло Подготовка: Исечкајте ја рибата, кромидот и морковот и ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од киноа +7м.

Потребно: 1 шолја црвена киноа 3 шолји вода 1 јаболко Малку органски цимет Подготовка: Киноата ставете ја заедно со водата да зоврие. Кога ќе зоврие, намалете го оганот на половина и оставете...

Најнови вести

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот...

Научниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена...
error: