РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболки и јагоди

Израдувајте ги децата кои имаат наполнето една година, со вкусна овошна кашичка за чија подготовка не ви е потребно многу време.

Потребно:

  • 4 јаболки
  • 20 јагоди
  • Цимет

Подготовка: Јаболките излупете ги и исечкајте ги. Јагодите убаво измијте ги и нив исчекајте ги. Ставете во сад вода, околу три сантирметри од дното и почекајте да зоврие. Исечканите јаболки ставете ги во метална цедалка, а потоа во садот и обарете ги на пареа. Водата не треба да допира до врвот на цедалката. Ако користите замрзани јагоди, и нив ставете ги во цедалката, а свежите не морате. Јагодите и обарените јаболки ставете ги во блендер и мискирајте додека не ја добиете саканата густина. На крајот зачинете со цимет.

СОВЕТ: Оваа кашичка може да ја чувате во фрижидер во наредните три дена или во замрзнувач до три месеци.