дома тагови кашичка

Ознака: кашичка

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска кашичка за бебе

Тиквата е познат есенски зеленчук, преполна е со хранливи материи и ги содржи витамините А, Ц, Е, бета-каротен и калциум. Потребно: 1 тиквица 3 парчиња тиква Подготовка: Излупете ја тиквицата и тиквата, а...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска кашичка +6м.

Потребно: 1/2 шолја сечкана свежа зелка 1/2 шолја исечкан компир 1 морков Малку маслиново масло Подготовка: Зелката, компирот и морковот ставете ги да се варат 15 минути, односно додека не омекнат. При...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвена беби кашичка +8м.

Потребно: 1 цвекло 2 лажици маслиново масло 2 лажици сусам 2 лажици варена леблебија Подготовка: Цвеклото убаво измјите го и ставете го да се вари. За тоа време, сусамот препржете го и...

Кога може да вклучите целер во исхраната на бебето?

Свежиот целер најдобро е во исхраната на бебето да се вклучи по првиот роденден. Но, сварен во комбинација со други намирници може да почне да се воведува во бебешката исхрана по...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од просо +8м.

Потребно: 200гр морков 50гр јаболко 50гр просо 300мл вода 50мл домашен сок од јаболко Подготовка: Во сад со средна големина, ставете ги исечканите моркови, водата, просото, исечканото јаболко и домашниот сок од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од јаболки и јагоди

Потребно: 4 јаболки 20 јагоди Цимет Подготовка: Јаболките излупете ги и исечкајте ги. Јагодите убаво измијте ги и нив исчекајте ги. Ставете во сад вода, околу три сантирметри од дното и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од карфиол +8м.

Потребно: 1 мала шолја цветови карфиол 1 шолја спанаќ 1 морков 1 лажица кисело млеко 1 лажица маслиново масло Подготовка: Измијте и исечкајте ги состојките. Морковот заедно со карфиолот ставете ги да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Спанаќ кашичка +8м.

Потребно: 1 морков 2 шаки свеж спанаќ 1/2 сладок компир Млеко или вода по потреба Подготовка: Исечкајте го морковот и слаткиот компир на тенки ленти или кругови, па заедно со спанаќот ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Микс кашичка +6м.

Потребно: 1/3 шолја ориз 1 ½ шолја вода 1 морков 1-2 цвета брокула Подготовка: Ставете го оризот со морковот да се вари на тивок оган. Кога оризот ќе омекне, додадете ја...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Слатка кашичка +6м.

 Потребно: ½ банана ½ круша 1 мала лажичка сок од лимон Подготовка: Исечкајте ја крушата на парченца и сварете ја на пареа. Потоа исцедете, па во неа додадете ја бананата и лимонот,...

Најнови вести

НИКОЈ НЕ ЈА ПОСАКУВА СРЕДБАТА СО КОВИД-19: Експертите советуваат како да ја избегнете заразата...

Новата варијанта на вирусот – омикрон претставува закана, па и понатаму е важно да ги преземете сите можни мерки за да се заштитите од...

70 проценти од пациентите инфицирани со омикрон немаат проблеми со дишењето

Стравувајќи од брзината со која се шири новата варијанта на коронавирус, надеж будат податоците од јужноафриканската престолнина Преторија, кои покажуваат дека 70 отсто од...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го...

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил,...

Како доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца...

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би...

Родителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа...

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани   СОЦИО-ЕМОЦИОНАЛНИ ПРОБЛЕМИ КАЈ НАДАРЕНИТЕ И ТАЛЕНТИРАНИТЕ Социо-емоционалниот развој трае во текот на целиот живот...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а...

Главоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка:  Јаболката и бананата иситнете до форма на каша,...

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и...

Веројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво...

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Новата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве...

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Јужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не...

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да...

Додека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка...

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Шведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие...
error: