РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвена беби кашичка +8м.

Цвеклото е одлично за лекување на слабокрвност, особено кај децата и младите, а позитивно делува и на нервниот систем и работата на мозокот.

Потребно:

  • 1 цвекло
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сусам
  • 2 лажици варена леблебија

Подготовка: Цвеклото убаво измјите го и ставете го да се вари. За тоа време, сусамот препржете го и иситнете го до прав. Кога цвеклото ќе се свари, излупете го и исечкајте го. Цвеклото, леблебијата и сусамот ставете ги во блендер и миксирајте додека смесата не стане хомогена. Додадете две лажици маслиново масло, измешајте и послужете го детето.