РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Црвена беби кашичка +8м.

Оброк кој е преполн во витамини и протеини, кои во овој период од раст на детето, се неопходни.

Потребно:

  • 1/2 свежо цвекло
  • 1 компир
  • 30гр мисиркино бело месо
  • 1/2 лажица маслиново масло

Подготовка: Измијте го цвеклото и ставете го во вода да се свари. Цвеклото варете го со кора, околу еден час (боцнете малку со вилушка и ако може да помине, цвеклото е сварено). Извадете го од вода да се олади и отстранете ја кората. Во посебен сад ставете го компирот да се вари заедно со мисиркиното месо. Потоа се заедно ставете во блендер, додадете го маслиново масло и измиксирајте. Сите состојки може да ги изгмечите и со вилушка.