дома тагови Светска здравствена организација

Ознака: Светска здравствена организација

Проф. д-р Ана Глигиќ открива: Зошто родените пред 1980 година се позаштитени од мајмунски...

Во соседна Србија неодамна беше регистриран првиот увезен потврден случај на мајмунски сипаници, а за заштитата од овој вирус зборуваше и истакната српска професорка д-р Ана Глигиќ, вирусолог. Познато е дека на...

ГРИП, ХЕПАТИТИС, МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ: Болестите потиснати за време на Ковид-19 се враќаат на нови...

Пандемијата на Ковид-19 стивна низ целиот свет, а со тоа и многу социјални ограничувања кои беа воведени за да се спречи ширењето на вирусот. Но сега, се чини дека местото на Ковид-19...

Најнова студија тврди дека бебињата кои се доени една година постигнуваат највисоки резултати на...

Бебињата кои се дојат подолго време се подобри мислители како тинејџери, сугерира истражувањето. Студијата на повеќе од 7.800 британски деца ги истражувала оние кои биле хранети со мајчино млеко помалку од два...

СЕ УШТЕ Е МИСТЕРИЈА: ЦДЦ издаде ново предупредување за детскиот хепатитис откако пет деца...

Ново предупредување за хепатитис кај децата беше издадено од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) во средата, кажувајќи им на лекарите да земат примероци од црниот дроб од...

Ни се заканува ли нов бран: Новите подваријанти на омикрон може да го избегнат...

Две нови подваријанти на омикрон можат да ги избегнат антителата од претходната инфекција доволно добро за да предизвикаат нов бран, но се многу помалку способни да напредуваат во крвта на луѓето...

АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА СЛУЧАИ: Мистериозната епидемија на хепатитис кај децата зема замав: Едно дете...

Едно дете починало, а на 17 им била потребна трансплантација на црн дроб поради мистериозна глобална епидемија на хепатитис. Светската здравствена организација соопшти дека добила извештаи за најмалку 169 случаи на...

ОВА СЕ РАНИТЕ СИМПТОМИ НА СТЕЛТ ОМИКРОН: Знаци дека сте заразени со подваријантата уште...

се уште е рано да се зборува за оваа подваријанта на вирусот, бидејќи малку се знае за неа, но многумина се прашуваат колку е опасен и како изгледаат неговите симптоми. Два најрани...

Проф. д-р Александра Грозданова: РЕДОВНАТА ИМУНИЗАЦИЈА НА ДЕЦАТА НЕ ТРЕБА ДА СЕ ЗАНЕМАРУВА ПОРАДИ...

ПИШУВА: Проф. д-р Александра Грозданова Национален координатор за имунизација и професорка на Фармацевтскиот факултет при УКИМ   Веќе две години светската пандемија од Ковид-19 влијае на нашите животи и комплетно го промени нормалниот тек на секојдневието....

Јапонска прецизност: Погледнете колку долго омикрон преживува на човечка кожа и пластика

Омикрон варијантата на коронавирус успева да преживее подолго на човечка кожа и на пластични површини во споредба со претходните верзии на коронавирусот, открија јапонските истражувачи во лабораториски тестови. Сите варијанти на коронавирус...

Д-р Снежана Палчевска – Коцева: ХУМАНО МЛЕКО ОД АСПЕКТ НА БИОАКТИВНИ КОМПОНЕНТИ

ПИШУВА: Д-р Снежана Палчевска – Коцева, специјалист педијатар   Доењето е неспоредливо најдобар метод за исхрана на новороденото поради неговите здравствени бенефити, за детето и за мајката. Светската здравствена организација препорачува ексклузивно доење до 6-месечна...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Салата од лубеница со фета сирење

Потребно: 3 резниња лубеница 1 лажица маслиново масло 200гр фета сирење Малку свеж босилок Неколку листови нане Сок од половина лимон Малку сол Подготовка: За...

КАКО ИЗГЛЕДА МЕТОДАТА “5 ЧЕКОРИ ЗА СМИРУВАЊЕ НА БЕБЕ“? Ја осмислил педијатар, а родителите...

Откако неколку часови се обидувате да смирите расплаканото и плачливо бебе, веројатно се прашуваат дали постојат некои магични трикови за кои досега не сте...

АЛЕРГИСКА РЕАКЦИЈА: Делови од телото на кои убодот од пчела или оса е најопасен

Алергиските реакции обично се јавуваат набрзо по убодот, до еден час, кога крвните клетки се шират. А при повеќекратни убоди може да дојде и...

ФИНСКА СТУДИЈА: Децата зачнати со ин витро се подобри на училиште, но имаат поголем...

Децата зачнати преку медицинско потпомогнато оплодување поминуваат подобро на училиште, но имаат малку поголема веројатност да имаат проблеми со менталното здравје до доцните тинејџерски...

Американската академија за педијатрија издаде нови насоки за доење: НА МАЈКИТЕ ИМ СЕ ПРЕПОРАЧУВА...

Американската академија за педијатрија (ААП) издаде нови насоки за доење според кои мајките треба да ги дојат своите деца 2 години или подолго. Здружението...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Смуди од кокос и малини

Потребно: 1 банана 1 рака малини (свежи или замрзнати) 300мл густ јогурт 100мл вода 1 лажичка ленено семе 2 лажици кокосово брашно 1 лажица...

МАЈКИТЕ ГО ОПИШУВААТ ДОЕЊЕТО СО ТРИ ЗБОРА: “Утеха. Љубов. Неред“

Доењето не е секогаш лесно, но за мајките кои се одлучуваат на тоа, тоа е посебен начин на поврзување. Но, доењето не оди секогаш...

ДЕТЕТО ОДЕДНАШ “ЗБЕСНУВА“ КОГА Е СО ВАС? Ако се препознавате во оваа ситуација, значи...

Мајката Кејт Срфс објаснила дека децата со мајките најлошо се однесуваат, бидејќи мајките се нивното засолниште и место каде што можат да дојдат со...

Откриено колку долго опасните вируси остануваат заразни во слатка вода

Опасните вируси можат да останат заразни во слатка вода и до три дена така што се прицврстуваат на парчиња пластика, открија научниците. Ентеровирусите како ротавирусот,...

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19: Реинфекциите се сè почести – Колкава е веројатноста...

Расте бројот на позитивни лица на Ковид-19. Според последните податоци, очигледно е дека варијантите на омикрон BA.4 и BA.5 започнуваат нов бран на инфекции....

СТУДИЈА: Жените со хипертензивни нарушувања во бременоста имаат поголем ризик да страдаат од висок...

Според неодамна објавена студија во стручното списание Journal of the American College of Cardiology, жените со хипертензивни нарушувања во бременоста (HDP) имаат зголемен ризик...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Освежителен колач од лимон

Потребно: 2 јајца 150гр омекнат путер 200гр шеќер 1 ванилин шеќер 125гр брашно Сол 1 лажичка прашок за печиво 100гр густин 2 лимона 100гр...

ИСЦЕДОК И ЗАЛЕПЕНИ КАПАЦИ: Зошто новороденчето има лепливи очи и како правилно да се...

Лепливите очи се вообичаена појава кај новороденчињата, а најчесто станува збор за незагрижувачки симптом. Тие се резултат на запушени солзни канали и се појавуваат...

 “МАМО, МЕНЕ МИ Е СРАМ“: Како да им помогнете на децата кои покажуваат срамежливост?

Децата, кога се на возраст од една до три години, особено дел од нив се посрамжеливи од другите и тоа е сосема во ред...

Министерство за здравство апелира: Следење на препораките и што е можно помала изложеност на...

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето,...
error: