дома тагови тиквица

Ознака: тиквица

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Крем супа од тиквички

Потребно: 500гр тиквици 200гр компир 1 чешне лук 1 кромид 100мл млеко 1,5л вода 1,5 лажичка сол 1 лажичка сув зачин 2 лажици зејтин Подготовка: Исечете ги сите состојки на мали...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мафини со тиквици

Потребно: Состојки за 12 мафини 1 тиквица 2 јајца 200гр урда 60гр путер Сол Црн пипер ½ прашок за печиво 100гр пченкарно брашно 100гр пченично брашно 100мл млеко 1 лажица сусам Подготовка: Тиквицата...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини пици од тиквици и модар патлиџан

Потребно: 1 тиквица со средна големина 1 модар патлиџан 2 топчиња моцарела 10 шери домати Сол Црн пипер Босилек Маслиново масло Подготовка: Излупете ги тиквицата и модриот патлиџан, па исечете ги на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тестенини со шампињони и тиквички

Потребно: За 3 лица: 250гр тестенини 450гр свежи шампињони 1 поголема тиквичка 3 чешниња лук 100мл пасиран домат Малку маслиново масло Сол Црн бибер Зачини по желба Подготовка: Во солена вода сварете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од компир и тиквица без месо

Потребно: 200гр кашакавал 2 јајца 1 тиквица 4-5 компири 2 чешниња лук 3 лажици мајонез 1 домат Маслиново масло Сол Бибер Подготовка: Кашкавалот, компирот и тиквицата изрендајте ги. Тиквицата посолете ја и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково рижото

Потребно: 200гр ориз 1 кромид 1 чешне лук 3 лажици масло за јадење 2 црвени пиперки 2 тиквици  1 домат  Подготовка: Загрејте го маслото. Додаете го исечканиот кромид. по 5-7 минути додадете...

СОЧЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Пилешко во сос од тиквици и шампињони

Потребно: 1 кромид 800гр бело пилешко месо 1 голема тиквица 400гр шампињони 500мл павлака за готвење Сол Бибер Оригано Подготовка: Пилешкото пропржете го на малку масло. Кромидот ситно исечкајте го, тиквицата исечете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од жолчка, тиквица и сладок компир

Жолчката е хранлива намирница која содржи витамини А, Б, Д и Е и 44% протеини. Иако голем број мајки го одложуваат нејзиното воведување во исхраната поради можни алергиски реакции, одредени истражувања...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенска кашичка за бебе

Тиквата е познат есенски зеленчук, преполна е со хранливи материи и ги содржи витамините А, Ц, Е, бета-каротен и калциум. Потребно: 1 тиквица 3 парчиња тиква Подготовка: Излупете ја тиквицата и тиквата, а...

ТИКВИЦА: Кога и зошто е добра за исхрана на децата?

Тиквицата е прекрасен зеленчук за бебињата и може лесно да се комбинира во оброците на децата. Иако содржи помалку хранливи материи, во споредба со тиквата, таа и натаму останува супер зеленчук...

Најнови вести

Флорида ги забрани социјалните мрежи за деца под 16 години

Парламентот на Флорида усвои Закон за забрана на социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни мафини без печење од само 4 состојки

Потребно: 100 гр пченкарни снегулки (корн флекс) 300 гр млечна чоколада 90 гр карамел фил 50 гр печени кикиритки Подготовка: Печените кикирики убаво изблендирајте ги...

КОРЕГУЛАЦИЈА – НОВИНА ВО ВОСПИТУВАЊЕТО: Експертите откриваат како практично да ја примените

Се поголемата популарност на нежното родителство доведе до нов термин во родителството: корегулација. Таа се однесува на возрасно лице кое му помага на детето...

РЕТКА НО МНОГУ СЕРИОЗНА ИНФЕКЦИЈА: Бактерискиот менингитис повредува едно од три деца доживотно, покажува...

Едно од три деца кои страдаат од бактериски менингитис живеат со трајни невролошки попречености како последица на инфекцијата. Ова се резултатите од новата епидемиолошка...

Помладите браќа и сестри имаат подобра смисла за хумор?

Постојат бројни теории кои зборуваат за детската психологија. Меѓу нив е и онаа која вели дека редоследот на раѓање влијае на личноста на децата. Ова...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита со тиквици

Потребно: 5 јајца 150 гр брашно 1 ½ лажичка прашок за печиво 380 рендани тиквички 1 главица кромид 200 гр сланина 90 рендано...

Жена родила идентични тројки зачнати по природен пат

Мелани Басуалдо во Буенос Аирес, Аргентина, родила идентични тројки зачнати по природен пат, што е исклучително ретка појава. Лекарите велат дека таков случај се...

ТЕРАПЕВТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Овие навики на родителите можат да ги разгалат децата

Родителите веројатно немаат намера да растат разгалени деца, но се грижат за нив уште од времето кога се беспомошни доенчиња, што може да им премине во навика дури...

ИСКЛУЧИТЕЛНО Е ЗАРАЗЕН: Како ефикасно да го спречите ширењето на конјунктивитисот

Конјунктивитис е воспаление на конјунктивата, надворешниот проѕирен слој на окото. Познат е и како очен грип или розово око. Црвени очи, отекување на конјунктивата,...

Истражување открива зошто децата претпочитаат да бараат совети од баба и дедо

Врската помеѓу децата и нивните баби и дедовци е силна. Ново истражување покажува дека менторството и советите што децата ги добиваат од овие лица...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашен чипс од рерна

Потребно: 3 големи компири (добро измиени) 50 мл маслиново масло Крупна сол Црн пипер Рендан пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 200°C. Исечете го...

Шест вештини на кои треба да ги научиме децата ако сакаме да бидат успешни

Успешноста на децата често произлегува од лекциите што ги даваат нивните семејства. Раното изложување на позитивни вредности, поттикнувањето на независност и развојот на клучни животни вештини ја формираат основата за...

Јапонски метод за успивање со кој бебето треба да заспие за точно 13 минути

Научниците предлагаат еден начин на успивање на новороденче за кој не се потребни никакви комплицирани дејствија, а во исто време објаснуваат зошто е ефикасен. Студијата објавена...

СРЦЕПАРАТЕЛНО: Стотици бебиња секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет поради недетектирана опасна...

Стотици бебиња во Велика Британија секоја година умираат или остануваат со доживотен инвалидитет, бидејќи на идните мајки не им се нуди едноставен тест. Околу 800...

Ако му помагате на детето со домашните задачи и учењето, избегнувајте ги овие 4...

Кога ќе седнете да ја завршите домашната задача со вашето дете, можно е да доживеете измешани емоции: радост што ги споделувате тие фази од...
error: