РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини пици од тиквици и модар патлиџан

Ова јадење брзо се подготвува и ја задоволува желбата за пица. Здраво е и ниско калорично, па слободно може да уживате во вкусот.

Потребно:

  • 1 тиквица со средна големина
  • 1 модар патлиџан
  • 2 топчиња моцарела
  • 10 шери домати
  • Сол
  • Црн пипер
  • Босилек
  • Маслиново масло

Подготовка: Излупете ги тиквицата и модриот патлиџан, па исечете ги на ленти и ставете ги на хартија. Од двете страни посолете ги и оставете да отстојат 10-тина минути. Намастете го тавчето за печење и во него наредете го зеленчукот. Исечете ја моцарелата на мали коцки, исечкајте ги ги шери доматите и заедно измешајте ги во сад, додавајќи зачини по желба и маслиново масло. Потоа на секоја тиквица и модар патлиџан ставете од смесата. Наросете уште малку маслиново масло, наредет по еден лист свеж босилек и ставете да се печат на 200 степени, 15-тина минути. Добар апетит!