РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково рижото

Подготовката на ова рижото трае само половина час, а во вкусот ќе уживате и вие и децата.

Потребно:

  • 200гр ориз
  • 1 кромид
  • 1 чешне лук
  • 3 лажици масло за јадење
  • 2 црвени пиперки
  • 2 тиквици 
  • 1 домат 

Подготовка: Загрејте го маслото. Додаете го исечканиот кромид. по 5-7 минути додадете ја и исечканата пиперка на коцки, па се заедно оставате да се динствува 7-10 минути. Потоа, додадете го оризот, налејте вода толку колку да биде покриен оризот и оставете да се вари во затворен сад на тивок оган уште 10 минути. Потоа тргнете го капакот, додадете го излупениот и исчекан доматот и тиквичката на коцки, па се заедно оставете да се динствува на тивок оган уште 15-20 минути.