дома тагови тортиљи

Ознака: тортиљи

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи тортиљи со пилешко

Потребно:  4 големи тортиљи 1 авокадо, исечкано 40 гр беби спанаќ 4 лажици крем сирење или павлака 200 гр печено бело месо, исечкано 4 лажици доматна паста 50 гр пченкарни снегулки ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од тортиљи

Потребно: 2-3 пакувања тортиљи 250гр шунка 300гр кашкавал За бешамелот: 500мл млеко 2 лажици брашно 30гр путер 3 лажици маслиново масло Подготовка: Прво направете го бешамел сосот, така што ќе го растопите путерот,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Експрес пилешки тортиљи

Потребно: 4 тортиљи 400гр пилешко филе 1 кромид 1 кисела павлака 150гр пченка 150гр грашок 150гр кашкавал Маслиново масло Сув зачин Бибер Подготовка: На маслиново масло издинствувајте го кромидот и пилешкото и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тортиљи со туна и зеленчук

Потребно: За 2 лица 2 лажици пченка, малку пропржете ја во тавче 2 лажици исечкани кисели краставички 240гр туна во парчиња 2 лажици свеж исечкан магдонос 1 лажица сенф 100гр грчки јогурт...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта од тортиљи

Потребно: 6 тортиљи 100гр шунка 100гр сланина 200мл неутрална павлака за готвење 200гр моцарела Подготовка: Во округло тавче, на дното ставете 3 лажици од неутралната павлака. Потоа одозгора ставете ја првата тортиља....

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Сочни тортиљи со пилешко и кашкавал

Потребно: 6 тортиљи (готови/купечки) 300гр кашкавал 300гр пилешки гради 1 црвена пиперка 1 жолта пиперка 1 кромид 240гр конзервирана пченка Сол Бибер Маслиново масло Подготовка: Пилешкото месо исечете го на тенки коцки,...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тортиљи со пилешко и зеленчук

Потребно: Тортиља тесто од бело или од интегрално брашно 1кг пилешки гради Главица кромид Сос од домати (домашен или готов) Павлака за готвење Зеленчук по желба (тиквичка, зелена салата, пиперка, морков,...) ...

Најнови вести

НАЈДОБАР РАСПОРЕД ЗА СПИЕЊЕ ЗА ДЕЦАТА: Еве кога треба да одат во кревет, а...

Сонот е многу важен за децата, за нивниот развој, здравје и расположение. Да бидеме искрени, сонот на детето е подеднакво важен за родителите, бидејќи...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Турска погача

Потребно: 380 гр брашно 300 мл топло млеко 1 лажица сув квасец 1 лажичка сол 2 лажички шеќер 5 лажици масло 1 жолчка од...

ДЕТЕТО НЕ ГО СЛУША ВАШЕТО “НЕ“: 4 правила кои се покажале ефикасни кај повеќето...

Да се биде родител не е лесно - на крајот на краиштата, тоа не е предмет што се учи на училиште, а и она...

СТРИИ ВО БРЕМЕНОСТА: Генетиката и годините играат улога, а како да ги спречите со обична...

Оштетувањата на кожата во форма на потенки и подебели линии кои обично настануваат од пребрзо растегнување на сврзното ткиво. Тие се јавуваат за време на бременоста, бидејќи при нагли промени...

Д-р Лоренс Џ. Коен, психолог: Дали вашето дете кажува недобри, ужасни, страшни работи и...

Што зборуваш? Родителите лесно можат да се почувствуваат вознемирено кога децата ќе кажат работи како што се: „Посакувам да бев мртов“, „Ја мразам сестра ми“...

СПОРЕД ДЕТСКИТЕ ПСИХОЛОЗИ: Ако ги правите овие шест работи, вие сте добри родители

Родителството е прекрасно, но исто така може да бара многу, особено во денешното модерно време. Родителите често се под стрес поради различни обврски и...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Џем од кромид

Потребно: 2 големи главици кромид 2 лажички путер 1 лажичка маслиново масло 2 лажички оцет Сол Подготовка: Излупете го кромидот и исечете го на половина,...

КОЛКУ ДЛАБОКО СПИЕ БЕБЕТО? Еве што влијае на детето, па често се буди и...

Знаеме дека често го гледате вашето мало ангелче како мирно спие, восхитувајќи му се на тоа мило лице и прашувајќи се дали сонува секогаш...

ВОСПАЛЕНИЕ НА УВО КАЈ ДЕЦАТА: Покачената температура не е единствениот симптом

Причината за воспаленија на увото е речиси секогаш настинка. Имено, вирусите не се шират само на носната слузница, туку можат да стигнат и до...

СРУШЕН ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ МИТОВИ ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ: Не, шеќерот не ги прави децата...

Децата на роденденските забави често имаат вишок енергија по уживањето во колачи и слатки, што го наметнува прашањето: Дали шеќерот е виновен за нивната...

Во кој период од денот најчесто се раѓаат бебиња?

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон спровеле истражување во кое анализирале пет милиони раѓања помеѓу 2005 и 2014 година. Истражувачите забележале дека само 28...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Бела чорба со леќа

Потребно: 700 гр пилешки батаци 1 врзоп за супа (пашканат, морков, магдонос) 2 стапчиња целер 1 кромид 2 шаки црвена леќа 2-3 рамни лажици...

КОГА СЕ ВОВЕДУВА ДОМАТ ВО ИСХРАНАТА НА БЕБЕТО: Еден трик го намалува ризикот од...

Доматот е вкусна и исклучително здрава намирница која е богата со витамини А и Ц, кои се причини зошто е добро децата да ги...

ПЕДИЈАТРИТЕ СО СОВЕТ ДО РОДИТЕЛИТЕ: Не ги влошувајте изливите на бес правејќи ја оваа голема...

Изливите на бес се емоционални епизоди кај децата во текот на кои тие изразуваат емоции како лутина, фрустрација, тага и слично. Понекогаш родителите не...

М-р Марина Крстиќ: Хиперкинетичкото нарушување (АДХД) започнува рано во детството, а најчесто се открива...

ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор - рехабилитатор магистер по образование на надарени и талентирани  ♦♦♦♦♦♦♦ Хиперкинетичкото нарушување е невробихевиорално, развојно, психомоторно нарушување со симптоми кои укажуваат на нарушено...
error: