РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Експрес пилешки тортиљи

Тортиљите се секогаш добар избор за брз, но вкусен оброк. Ова е рецепт за тортиљи со пилешко и зеленчук, што мора да го пробате!

Потребно:

  • 4 тортиљи
  • 400гр пилешко филе
  • 1 кромид
  • 1 кисела павлака
  • 150гр пченка
  • 150гр грашок
  • 150гр кашкавал
  • Маслиново масло
  • Сув зачин
  • Бибер

Подготовка: На маслиново масло издинствувајте го кромидот и пилешкото и зачинете ги. Во истата тава загрејте ја тортиљата на која ќе изрендате кашкавал. Во подготвеното месо додадете кисела павлака, грашок и пченка, па се заедно убаво измешајте. Со добиената смеса исфилувајте ја тортиљата и преклопете со другата тортиља. Исечете на четвртини и уживајте во вкусот. Добар апетит!