РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Тортиљи со пилешко и зеленчук

Ова е брз, вкусен и едноставен рецепт кој можете да го подготвите заедно со вашите деца. Имајте на ум дека повеќето состојки може да бидат променети и прилагодени на вкусовите кои вам ви одговараат.

Потребно:

  • Тортиља тесто од бело или од интегрално брашно
  • 1кг пилешки гради
  • Главица кромид
  • Сос од домати (домашен или готов)
  • Павлака за готвење
  • Зеленчук по желба (тиквичка, зелена салата, пиперка, морков,…)
  • Зачини (бибер, буковец…)
  • Намаз од сирење

Подготовка: Исечете ги пилешките гради на ситни коцки, зачинете ги и динствувајте ги со кромидот и вода. Кога месото ќе биде готово, додадете исечкана пиперка, пченка или некој друг зеленчук по желба и понатаму динствувајте. Во пилешкото и зеленчукот додадете го сосот од домати и малку павлака за готвење и оставете се заедно да се готви околу 30 минути. Се вкупно, месото, зеленчукот и останатите наброени намирници треба да се готват околу еден час. Тортиљата загрејте ја во тавче или во микробранова печка и премачкајте ја со намазот од сирење. На тестото ставете зелена салата, спанаќ, рукола или друг свеж зелен лиснат зеленчук по желба, и врз тоа додадете ја смесата од месо и зеленчук. Замотајте ја тортиљата и уживајте во јадењето!