РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи тортиљи со пилешко

Лесните пилешки тортиљи се одлични за ужина или вечера. Се прават со печено пилешко, па добро ќе ви дојде да ги направите ако ви останало печено пилешко од ручек. Еве како се подготвуваат.

Потребно: 

  • 4 големи тортиљи
  • 1 авокадо, исечкано
  • 40 гр беби спанаќ
  • 4 лажици крем сирење или павлака
  • 200 гр печено бело месо, исечкано
  • 4 лажици доматна паста
  • 50 гр пченкарни снегулки
  • 80 гр рендан кашкавал

Подготовка: Ставете ја тортиљата на даска за сечење. Со нож или ножици направете засек од центарот на тортиљата до работ, како прв засек во торта и така поделете ја на 4 дела,. Почнувајќи од пресекот, наполнете ја секоја од четвртините тортиља со следните филови: авокадо и бебешки спанаќ, павлака и пилешко, доматна паста и пченкарни снегулки, рендан кашкавал. Кога сите четири четвртини од тортиљата се полни, треба да ги преклопите. Започнете со четвртината полнета со авокадо и преклопете ја врз доматната паста со пченкарни снегулки. Потоа преклопете на четвртината со пилешкото, па на крајот на четвртината со кашкавал. Повторете со останатите тортиљи и состојки. Свитканите тортиљи ставете ги во загреан тостер и тостирајте додека кашкавалот не почне да се топи. Послужете веднаш со кисела павлака или слатко-лут сос. Добар апетит!